Konferencje i spotkania merytoryczne zdominowały drugi dzień targów lotniczych ILA Berlin 2018. Jedna  z ważniejszych konferencji dotyczyła programu Clean Sky 2. Samorząd Województwa przystąpił do projektu w listopadzie 2017 roku podczas Kongresu 590.

Była to okazja do podsumowania dotychczasowych działań i wskazania kierunków na przyszłość. W programie Clean Sky 2 uczestniczy 16 regionów z państw Unii Europejskiej. Jest to partnerstwo publiczno-prywatne w dziedzinie lotnictwa w ramach Horyzontu 2020, które w tej dziedzinie stanowi łącznik między Unią Europejską, a głównymi graczami na rynku Europy. Jest to największy europejski program w obszarze „Badania naukowe i innowacje – przestrzeń kosmiczna w ramach którego bierze udział ponad 900 partnerów biznesowych, jednostek naukowych, centr badawczych, ośrodków akademickich.

Takie projekty znakomicie wpisują się w działania samorządu. Regiony z różnych stron Europy dla których lotnictwo jest wiodącą branżą w gospodarce muszą współpracować. Natomiast Podkarpackie to jedyny region w Polsce, który przystąpił do tego prestiżowego projektu – powiedział Piotr Pilch, członek zarządu województwa. 

Oprócz konferencji odbyliśmy sporo spotkań. Przygotowujemy się do kolejnej edycji Aerospace&Defence Meetings, a wielu partnerów tego przedsięwzięcia jest tutaj w Berlinie. Rozmawiamy też o kolejnych misjach gospodarczych, tym razem do Teksasu w USA w ramach wspólnych działań z MSZ i z niedawno otwartym konsulatem w Houston, a także na międzynarodowe targi lotnicze Avalon Airshow w Australii. Lotnictwo to nasza kluczowa specjalizacja, dlatego tak mocno dbamy o promocję tej branży i planujemy działania z odpowiednim wyprzedzeniem – dodał Maciej Jaskot, dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej UMWP.
Nasze stoisko cieszyło się dziś dużym zainteresowaniem. Podkarpacka ekspozycja powstała dzięki wspólnemu przedsięwzięciu samorządu województwa podkarpackiego, miast Rzeszów i Krosno, a także przy współpracy Doliny Lotniczej i Polskiej Agencji Kosmicznej.
 
W Berlinie mimo niesprzyjającej warunków pogody, targom towarzyszą pokazy lotnicze. Dwukrotnie już na niebie prezentował swoje możliwości produkowany w Mielcu samolot M28, którego Bundeswehra wykorzystuje do desantu skoczków spadochronowych. Jutro ostatni, tzw. biznesowy dzień targów, kolejne trzy dni będą dostępne dla publiczności.

 
Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP