180411 tbgTarnobrzeg będzie miał obwodnicę. Dziś podpisano w umowę w tej sprawie. Droga ma powstać w połowie 2020 roku. Koszt przedsięwzięcia to ponad 61 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel prawie 43 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Realizacji tej inwestycji podejmie się firma Energopol.

Podpisy pod umową złożyli dziś pełniący funkcję prezydenta Tarnobrzega Kamil Kalinka oraz w imieniu wykonawcy pełnomocnik zarządu firmy Energopol Jerzy Geniusz, w obecności marszałka Władysława Ortyla.

- To będzie bardzo ważna droga dla naszego miasta. Cieszę się, że ten projekt znalazł się w procedurze pozakonkursowej. Jest to inwestycja kluczowa dla całego regionu. Istotna dla mieszkańców Tarnobrzega zarówno ze względów bezpieczeństwa ale również dla rozwoju gospodarczego – powiedział Kamil Kalinka, pełniący funkcję prezydenta Tarnobrzega.

- To ważna inwestycja z punktu widzenia zarówno miasta jak i województwa. Założenia tego projektu nie powstały w odosobnieniu, ale uwzględniają i współgrają z innymi, tworząc wspólne i znaczące dla Tarnobrzega przedsięwzięcie. Takie rzeczy planuje się wiele lat. Ta obwodnica przebiegnie blisko dworca kolejowego. Przymierzamy się do uruchomienia linii z Rzeszowa do Warszawy przez Tarnobrzeg, remont czeka linię L25 więc dworzec kolejowy musi być dobrze skomunikowany. To nie jedyna inwestycja, która jest realizowana w Tarnobrzegu z RPO. Przypomnę choćby projekt, który prowadzi szpital wojewódzki czy inwestycje przeciwpowodziowe. Doceniam również inwestycje, które powstały w Tarnobrzegu w ramach ważnego dla naszego województwa programu Polska Wschodnia – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Do końca wakacji ma powstać projekt budowlany obwodnicy, a z końcem roku powinna być wydana decyzja ZRID w tej sprawie. Potem ruszą prace budowalne. A nową trasą, która będzie miała kategorię drogi wojewódzkiej (klasa G), kierowcy pojadą w wakacje 2020 roku. Przedstawiciel wykonawcy deklarował, że firma skończy inwestycję we wskazanym czasie, obiecując, że ograniczy do maksimum uciążliwości związane z jej budową. Inwestycja realizowana będzie w formule zaprojektuj i wybuduj, tzn. że przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych związanych z budową obwodnicy.

Zadanie obejmuje budowę 9 km obwodnicy Tarnobrzega w granicach administracyjnych miasta, której początek znajduje się w rejonie istniejącej drogi wojewódzkiej nr 871 (ul. Władysława Sikorskiego), a koniec zlokalizowano w ciągu drogi wojewódzkiej nr 723 (al. Warszawska) na osiedlu Zakrzów.

Główny cel jej budowy to przejęcie ruchu osobowego i tranzytowego przechodzącego w chwili obecnej przez centralną część miasta, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa dla mieszkańców Tarnobrzega.Tekst i foto Tomasz Leyko