logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

230 tys. zł - to kwota jaką na zakup nowego sprzętu Samorząd Województwa Podkarpackiego przekazał bieszczadzkiemu oddziałowi Straży Granicznej. W okolicach Wołosatego, podczas wspólnych ćwiczeń Straży Granicznej i GOPR, jego sprawność sprawdził marszałek Władysław Ortyl.

Podpisana w zeszłym roku przez marszałka i komendanta bieszczadzkiego oddziału SG umowa, gwarantowała przekazanie środków na zakup sprzętu i wyposażenia służącego ochronie podkarpackiego odcinka wschodniej granicy Unii Europejskiej. Za 230 tys. zł, jakie przekazał samorząd, zakupiono między innymi pięć motocykli Kawasaki, głębosz - czyli maszynę do oczyszczania pasa drogi granicznej, 2 quady oraz lawetę z wyciągarką.

Samorządowe wsparcie dla SG i GOPR, to wg marszałka Ortyla inwestycja w bezpieczeństwo.

- Samorząd Województwa Podkarpackiego musi dbać o bezpieczeństwo, musi dbać o rozwój gospodarczy - te dwie rzeczy się uzupełniają. Przypomnę, że wspierając SG, wspierając GOPR, dbamy o bezpieczeństwo turystów, którzy coraz liczniej trafiają w Bieszczady. Dlatego promujemy to bezpieczeństwo, stwarzamy warunki do tego aby turysta mógł się tu czuć bezpiecznie - powiedział Władysław Ortyl.

Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej płk Robert Rogoz, opisywał w rozmowach z dziennikarzami współpracę z GOPR-em oraz pomoc, jaką SG otrzymuje od samorządu.

- Nasi funkcjonariusze, wspólnie z GOPR-owcami szkolą się jak ratować ludzkie życie, jak udzielać pierwszej pomocy, w jaki sposób razem współdziałać, żeby ta pomoc była jak najbardziej efektywna - powiedział komendant, zwracając także uwagę na pomoc jaką SG cyklicznie otrzymuje od podkarpackiego samorządu - Co roku otrzymujemy wsparcie od marszałka. W większości przeznaczamy te pieniądze na zakup sprzętu. W zeszłym roku zakupiliśmy quady i inne pojazdy, które wykorzystujemy wspólnie z GOPR - mówił komendant SG. 

Podczas zajęć, strażnicy i gopr-owcy, ćwiczyli m.in. udzielanie pomocy osobom w hipotermii czy z ranami postrzałowymi. Ćwiczenia przeprowadzane są min. dwa razy do roku. Dotychczas, największą wspólnie przeprowadzoną akcją, była pomoc młodzieży, która utknęła w śnieżycy pod Hnatowym Berdem.

Michał Mielniczuk
fot. M. Mielniczuk
Wideo: S. Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 577 gości oraz 0 użytkowników.