logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

W wieku 94 lat zmarł Eugeniusz Szyfner, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Eugeniusz Szyfner urodził się 29 grudnia 1922 roku w Tarnowie, jako najstarszy syn Józefa i Katarzyny Szyfnerów. Ukończył Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Konarskiego w Mielcu, następnie studia na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie oraz Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez lata pracował w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Mielec.

Podczas II wojny światowej rodzina Szyfnerów mieszkała w Chorzelowie, gdzie od jesieni 1941 r. pomagali Żydom. Gdy w 1942 roku Niemcy przystąpili do likwidacji getta w pobliskim Mielcu, wraz z matką  Katarzyną Szyfner Eugeniusz udzielił schronienia m.in. Jankielowi Hellerowi, doktorowi Maksymilianowi Grossowi oraz Dawidowi i Matyldzie Zuckerbrodtom. To Eugeniusz wykonał dla uciekających Żydów kryjówkę w kurniku, a następnie na strychu rodzinnego domu. Jak mówił po latach, chęć pomocy zrodziła się u niego po tym, czego świadkiem był 13 września 1939 roku, kiedy naziści spalili Żydów w synagodze w Mielcu. „Postanowiłem wtedy, że muszę uratować każdego, kto zapuka do moich drzwi” – wspominał po latach Eugeniusz Szyfner. Wszyscy ukrywający się w domu Szyfnerów przeżyli wojnę.

6 listopada 1996 r. Eugeniusz Szyfner i jego matka Katarzyna zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 17 marca 2016 r. w Zamku w Łańcucie – w dniu uroczystego otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej – Eugeniusz Szyfner otrzymał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Jako świadek i uczestnik dramatu historii czasów Zagłady do końca życia był zaangażowany w edukowanie młodych ludzi na temat Holokaustu. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!

Biuro prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 571 gości oraz 0 użytkowników.