logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

170313 debata - Dyskusja na ten temat będzie zawsze. Jako marszałek zauważam zmianę polityki rządu w kwestii samorządów i widzę zwrot w dobrym kierunku - powiedział podczas dyskusji marszałek Władysław Ortyl. Debatę zorganizowała redakcja Rzeczpospolitej oraz Instytut Studiów Wschodnich. "Razem czy osobo – polityka samorządu versus polityka rządu” to przewodni temat dyskusji.

Oprócz gospodarza województwa podkarpackiego wzięli w niej udział: - Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa - Robert Perkowski, burmistrz miasta Ząbki - Paweł Mucha, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta - Piotr Zgorzelski, poseł PSL, wiceprzewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej - prof. Paweł Swianiewicz, Uniwersytet Warszawski. Przejmowanie kompetencji samorządów, zbytnie upolitycznienie versus technokratyczne podejście to główne problemy o których debatowano. Jakie są właściwie samorządy; czy samorządowcy powinni być politykami czy menadżerami? Takie pytania również padły podczas ciekawej i merytorycznej rozmowy.

- Widać zmianę kursu w polityce samorządowej rządu. Widać dużą odpowiedzialność państwa, za rozwój kraju również na poziomie lokalnym. Nie zauważyłem nic co dyskryminuje moje województwo w tym podejściu - podkreślał marszałek.

Wtórował mu burmistrz Ząbek oraz Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta. Poseł PSL Piotr Zgorzelski miał inne zdanie w tej kwestii przypominając oddolne działania samorządowców, którzy sprzeciwiają się niektórym posunięciom Rady Ministrów.

- Spory są zawsze. W poprzedniej kadencji też nie było sielanki. Wydaje mi się że często to dylemat między autonomią samorządu a spójnością państwa. Spór, który w tym przypadku jest w tym momencie czymś normalnym, jest też niepotrzebnie upolityczniony. Brakuje mi debaty, razi mnie czasami pośpiech w procedowaniu niektórych ustaw - powiedział prof. Paweł Swianiewicz.

- Ta debata się toczy. Nie można powiedzieć że jej nie ma. Przypomnę chociażby spotkanie samorządowców z premier Beatą Szydło, które odbyło się na Podkarpaciu, w naszym centrum wystawienniczo-kongresowym G2A Arena. Padło wiele pytań, była ciekawa i merytoryczna dyskusja - dodał Władysław Ortyl.

Wtórował mu Paweł Mucha.

- Przypomnę, że odchodzimy od modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnego modelu, który promował duże ośrodki. Rząd chce prowadzić politykę zrównoważonego rozwoju. Występuje dziś jako przedstawiciel Kancelarii Prezydenta, ale jestem także radnym województwa mazowieckiego więc te problemy są mi dobrze znane - dodał.

Debata, która trwała ponad półtorej godziny miała ciekawy a przede wszystkim merytoryczny przebieg i jednocześnie była zapowiedzią Europejskiego Kongresu Samorządów, który pod koniec marca odbędzie się w Krakowie. Szerszą relację z debaty redakcja Rzeczpospolitej zamieści w środowym wydaniu gazety.

Tomasz Leyko 
rzecznik prasowy UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 560 gości oraz 0 użytkowników.