logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Spoczywa na nas odpowiedzialność za dobre imię Polski i Polaków, za ukazanie prawdy i przywracanie wiedzy o tym, co działo się podczas II wojny światowej. Województwo podkarpackie wzięło na siebie tę odpowiedzialność i dziś już wiemy, że Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej jest wizytówką Podkarpacia na świecie – powiedział podczas pobytu w Rzeszowie Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.    

Tuż przed pierwszą rocznicą otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej imienia Rodziny Ulmów w Markowej marszałek Władysław Ortyl spotkał się z sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Janem Dziedziczakiem. W spotkaniu - z udziałem regionalnych mediów - uczestniczyli także dr Mateusz Szpytma – wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Dariusz Iwaneczko – dyrektor IPN w Rzeszowie, Wit Karol Wojtowicz – dyr. Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz dr Anna Stróż – kierownik Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

W Rzeszowie minister Jan Dziedziczak zaprezentował raport, dotyczący otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej zatytułowany „Otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów – zaangażowanie MSZ i placówek zagranicznych oraz echa medialne.

W 40 placówkach dyplomatycznych w 29 krajach świata odbyły się wydarzenia - dyskusje, wystawy, konferencje z udziałem środowisk opiniotwórczych, dziennikarzy, naukowców, osób zainteresowanych  tematyką – poświęcone bohaterskiej postawie Polaków podczas wojny. Owocem tej pracy było bardzo wiele artykułów, które ukazały się na całym świecie  o historii Ulmów i otwarciu muzeum. Dla nas otwarcie muzeum było jednym z najważniejszych wydarzeń dyplomacji historycznej w 2016 roku. Stąd raport na temat oddźwięku tego wydarzenia na świecie – powiedział w Rzeszowie minister Dziedziczak.   

Podczas spotkania podsumowano rok działań na rzecz przywracania pamięci o bohaterskich postawach Polaków, którzy podczas wojny ratowali Żydów przed zagładą. Chcemy, aby Podkarpacie było takim centrum dialogu o Polakach ratujących Żydów, centrum dialogu o Holokauście – mówił minister Jan Dziedziczak. 

Minister dziękował marszałkowi Władysławowi Ortylowi za podjęcie wyzwania przywracania prawdy. Podkreślał, że po roku istnienia muzeum historia Ulmów i innych bohaterskich Polaków jest znana w wielu miejscach świata, a  poświęcona im placówka jest wizytówką regionu.

Cieszymy się, że po prawie roku od utworzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej prawie 50 tysięcy osób odwiedziło to miejsce. W tak wielu miejscach świata – dzięki pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wsparciu merytorycznym Instytutu Pamięci Narodowej idea muzeum została przekazana. Dziś jeszcze ta placówka muzealna jest w strukturze Muzeum Zamku w Łańcucie, ale procedujemy, aby mogła być samodzielna. Chcemy, aby projekty, które są tam realizowane i przynoszą efekty w dalszym ciągu były realizowane. Chcemy , aby instytucja nasza prowadziła także prace historyczne i badawcze w tym obszarze – mówił podczas konferencji marszałek Władysław Ortyl. To miejsce odwiedziły ważne osoby, prezydenci państw Grupy Wyszerhradzkiej, pan prezydent Andrzej Duda, pani premier Beata Szydło, przedstawiciel rządu Kraju Saary i wielu innych ważnych gości. Zależy nam na tym, aby muzeum się rozwijało i kształtowało prawdziwy obraz Polaków i Holokaustu na świecie.

Wystawa, która ukazuje historię Samarytan z Markowej gościła na 6 kontynentach, ukazując jakie były postawy Polaków podczas II wojny światowej, uzmysławiając co groziło za pomoc Żydom. To ma wpływ na sposób myślenia ludzi. Odwiedziny na przykład młodych Żydów w muzeum w Markowej dają im kontekst tego, jak wyglądała wówczas sytuacja w Polsce i sytuacja Polaków. To ma wpływ na ich postrzeganie historii – mówił dr Mateusz Szpytma – wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, który zabiegał o stworzenie markowskiego muzeum. 

W tym roku MSZ, razem z samorządem województwa oraz IPN planuje zorganizowanie  dla edukatorów, nauczycieli i dziennikarzy z całego świata konferencji poświęconej Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej.

Na konferencji w Rzeszowie zaprezentowany został także 5 tom „Sprawiedliwych” – „Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie pamięci”. Publikacja ta przedstawia sylwetki Polaków odznaczonych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w dniu 17 marca 2016 r. podczas otwarcia muzeum w Markowej. 

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Foto Daniel Kozik
foto Markowa: Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 793 gości oraz 0 użytkowników.