logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Serdecznie witamy na gościnnej podkarpackiej ziemi! Czujemy się zaszczyceni i dumni, że Kongres Polonii Amerykańskiej wybrał właśnie nasz region, aby to u nas odbyć swoje obrady. Mam nadzieję, że nasze wspólne działania, organizowane przez nas forum, wizyty, debaty i spotkania pozwolą poszerzyć kontakty z Polonią i przyniosą nam obopólne korzyści. Tu na was zawsze czekamy! - powitał członków Polonii marszałek Władysław Ortyl.

 

Pierwszym oficjalnym punktem pobytu członków Polonii amerykańskiej na Podkarpaciu był udział w uroczystej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, czyli regionalnego parlamentu. Jego obrady rozpoczęły się nietypowo, bo wspólnym odśpiewaniem polskiego hymnu. Witajcie w domu – tak Polonię powitał przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.  

Na Podkarpacie przyjechało 120 członków Polonii, wśród nich 50 delegatów Kongresu Polonii Amerykańskiej. W regionie goszczą od 25 do 31 lipca. Właśnie z myślą o nich przygotowane zostało I Forum Polonii Amerykańskiej na Podkarpaciu. Po raz pierwszy w 72-letniej historii Kongresu Polonii Amerykańskiej jego delegaci obradować będą poza kontynentem amerykańskim, i to właśnie w stolicy Podkarpacia.

Kongres Polonii Amerykańskiej powstał po to, aby dbać o interesy Polaków na kontynencie amerykańskim i aby pomagać Polsce. Od ponad 70 lat staramy się jednoczyć Polaków, aby wspólnymi działaniami wspierać funkcjonowanie 10 milionowej społeczności polonijnej w Ameryce. Nasza organizacja zawsze dbała o prestiż Polaków i Polski w świecie i to się nie zmieniło. Dziękujemy za wasze zaproszenie i mamy nadzieję, że nasze relacje będą się rozwijać - podkreślał prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula.

 

Jesteśmy wdzięczni wam za pomoc duchową, materialną i polityczną, która płynęła do Polski ze strony Polonii, dziękujemy za działania Polonii na świecie na rzecz naszej niepodległości, w walce z komunistycznym reżimem, za wspieranie „Solidarności” oraz naszego wejścia do NATO. Dziś chcemy za to wszystko podziękować – powiedziała w czasie sesji wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Serdeczne słowa do gości i modlitwę w ich intencji poprowadził ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp. Jan Wątroba.

Wagę współpracy pomiędzy Polonią w krajem przodków podkreślały w swych wystąpieniach senator RP Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, a także senator RP Janina Sagatowska oraz prezes „Wspólnoty Polskiej” Longin Komołowski.

W uroczystej sesji obok amerykańskich gości udział wzięli posłowie i senatorowie RP, przedstawiciele świata nauki, służb mundurowych i samorządowcy.

Podczas sesji radni województwa przyjęli stanowisko wyrażające szacunek i podziękowanie wobec podejmowanych przez lata przez Polonię działań na rzecz pozycji Polski i Polaków w świecie.

W czasie, kiedy w Rzeszowie trwała uroczysta sesja sejmiku grupa przybyłych na Podkarpacie polonijnych biznesmenów uczestniczyła w objeździe studyjnym po regionie, poznając potencjał gospodarczy Podkarpacia. Biznesmeni gościli w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie mogli zobaczyć, jak działa firma G2A.com – światowy lider w branży gier komputerowych oraz w firmie Fibrain, która jest światowym liderem technologii światłowodowych i fotowoltaicznych. Odwiedzili także Inkubator Nowych Technologii INTECH w Mielcu, gdzie zapoznali się z sekretem sukcesu Doliny Lotniczej oraz szczegółami produkcji Black Hawka. Wizytowali także tarnobrzeską SSE EURO-PARK WISŁOSAN, Hutę Stalowa Wola oraz firmę Jennmar Merol, producenta maszyn dla górnictwa i budownictwa.

Ideą I Forum Polonii Amerykańskiej w Polsce jest stworzenie płaszczyzny spotkania i umożliwienie debaty pomiędzy Polonią i instytucjami polonijnymi a przedstawicielami parlamentu, samorządu, gospodarki i biznesu w Polsce. Oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem prezentacji potencjału prężnie rozwijającego się Podkarpacia.

I Forum Polonii Amerykańskiej w Polsce organizowane jest wspólnie przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pod Honorowym Patronatem Marszałka Senatu RP oraz przy finansowym wsparciu Kancelarii Senatu RP. Partnerami lokalnymi przedsięwzięcia są Miasto Rzeszów, Miasto Stalowa Wola, Miasto Sanok, Powiat Sanocki oraz Gmina Lubaczów.

Kongres Polonii Amerykańskiej to największa organizacja polonijna na świecie. Powstała w czerwcu 1944 r. w mieście Buffalo, w stanie Nowy Jork. Udział w zebraniu założycielskim wzięło 2500 działaczy polonijnych z całych Stanów Zjednoczonych. Celem zjazdu było zjednoczenie Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia dla zapewnienia egzystencji niepodległego państwa polskiego po II wojnie światowej. Po wojnie KPA pomagał w tworzeniu Programu Osób Rozproszonych po Świecie. Program ten pozwolił ponad 140 tysiącom polskich imigrantów na wjazd do Stanów Zjednoczonych.

KPA wspierał Radio Wolna Europa, przyczynił się do powołania Komisji Kongresu Stanów Zjednoczonych do przeprowadzenia śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. Po upadku komunizmu fundacja KPA wysyłała do Polski pomoc wartą 200 milionów dolarów. Liderzy Kongresu przyjmowani byli w Białym Domu przez kolejnych prezydentów USA. KPA skutecznie lobbował za Polską w sprawie jej członkostwa w NATO. Pierwszym prezesem KPA był Karol Rozmarek –działacz polonijny, adwokat i wydawca.

 

„Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą”.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Michał Mielniczuk

Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UWMP

Statystyka

Odwiedza nas 805 gości oraz 0 użytkowników.