Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną jeszcze przed wojną przez prezydenta Ignacego Mościckiego Spała ponownie gościła Dożynki Prezydenckie. Narodowe święto plonów odbyło się 13 września.

Uczestniczył w nich również Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl wraz z małżonką. Dożynki organizowane są z udziałem wszystkich województw, które prezentują swój dorobek w tzw. Miasteczku regionów. Ponadto każde województwo uczestniczy w konkursie wieńca dożynkowego, który ma spełniać wymogi określone przez komisję konkursową.  Głównymi punktami obchodów oprócz konkursu wieńca była  uroczysta msza św. z udziałem pary prezydenckiej,  w Kaplicy Polowej AK, po której odbyła się najbarwniejsza część Dożynek czyli przejście korowodu dożynkowego z kościoła na stadion, gdzie na scenie dożynkowej odbyła się część oficjalna imprezy. Po części oficjalnej para prezydencka zwiedzała stoiska regionalne województw.

Z województwa podkarpackiego wieniec dożynkowy przygotowało stowarzyszenie „Trzy Kurzyny” z gminy Ulanów, gościom przygrywała kapela ludowa z Futomy, gmina Błażowa, a o całość wystroju i  prezentację żywności zadbało stowarzyszenie Kresowa Osada z gminy Lubaczów. Nie zabrakło też starosty niżański Robert Bednarz i wójt gminy Lubaczów  Wiesław Kapel. Ponadto  swoje produkty promowali winiarze, reprezentowani przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy VINUM PROCULTURA, miody - Wojewódzki Związek  Pszczelarzy, a wołowina podkarpacka serwowana była dodatkowo na stoisku Polskiej Ekologii.

Stoisko województwa podkarpackiego  cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających, było jednym z najbardziej obleganych  na dożynkach. Gościła tu również para prezydencka. Pierwszej Damie szczególnie podobał się wieniec z Ulanowa. Agata Kornhauser-Duda symbolicznie rozpoczęła też krojenie specjalnie przygotowanego tortu. Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że w najbliższym czasie odwiedzi województwo podkarpackie.

Nad całością przygotowania i przebiegu uczestnictwa województwa podkarpackiego czuwał Departament Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem, którego dyrekcja i Oddział Wielofunkcyjnego Rozwoju Wsi i Żywności Wysokiej Jakości  brali udział w dożynkach.

 

Departament Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem
Fot. Tomasz Zimny