Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Zakończyły się Podkarpackie Pokazy Lotnicze

W ciągu dwóch dni do polskiej stolicy przemysłu lotniczego przybyło tysiące mieszkańców regionu, którzy mogli podziwiać podniebne akrobacje nad mieleckim lotniskiem. Swoimi umiejętnościami przed podkarpacką publicznością popisywali się między innymi Artur Kielak, „Firebirds”, „Żelazny”, Cellfast Flying Team czy Biało-Czerwone Iskry”. Ale nie były to jedyne atrakcje przygotowane dla publiczności.

Dwudniowe pokazy przyciągnęły nie tylko pasjonatów lotnictwa, ale wszystkich którzy chcieli spędzić ciekawie weekend z całymi rodzinami.

- Mam nadzieję, że te pokazy rozbudzą w moim synu pasję do latania – i koto wie – być może w przyszłości zechce pójść dalej w tym kierunku – mówił jeden z uczestników imprezy lotniczej, który do Mielca przyjechał aż z Sanoka, żeby zobaczyć to niecodzienne widowisko.

 

Prawdziwą atrakcją była możliwość rozmowy z pilotami, zrobienia sobie wspólnego zdjęcia, a także otrzymania autografów.

- To niesamowite, że tu - w Mielcu na żywo mogłam porozmawiać z pilotami, którzy w swoich maszynach robią te wszystkie niewiarygodne akrobacje – mówiła Magdalena, chwaląc się wspólnym zdjęciem z Arturem Kielakiem.

Przed publicznością zaprezentowały się także osławione maszyny jak TS-11 Iskra, AN-2, M18 Dromader, De Havilland Tiger Moth, Boeing Stearman PT-17 Kaydet, czy produkowane w Mielcu – S70i Black Hawk, czy M28. Uczestnicy pokazów mogli również zrobić sobie zdjęcie na tle samolotów na wystawie statycznej.

Na występach pilotów nie kończyły się jednak atrakcje. Wieczorem pierwszego dnia dla uczestników zagrali między innymi Mr. Pollack i zespół Bracia z gościnnym udziałem Krzysztofa Cugowskiego. Drugiego dnia na mieleckiej scenie wystąpiły młodzieżowe zespoły taneczne i muzyczne oraz zespół 2A.

Obecny na pokazach marszałek Władysław Ortyl powiedział, że chciałby, aby w przyszłości podobne pokazy były organizowane w innych miastach Podkarpacia, jak chociażby w Rzeszowie, czy w Krośnie. O tym, że pokazy są wspaniałą promocją specjalizacji Województwa Podkarpackiego mówił wicemarszałek Wojciech Buczak. Zwrócił także uwagę, że zainteresowanie ze strony mieszkańców zachęca samorząd województwa do organizacji pokazów także w innych miastach regionu.

Organizatorem pokazów jest Samorząd Województwa Podkarpackiego przy współpracy z miastem Mielec, a także z Polskimi Zakładami Lotniczymi.  Celem organizacji wydarzenia jest promocja RPO WP 2014-2020 oraz Funduszy Europejskich w województwie podkarpackim. W szczególności promowana jest inteligentna specjalizacja naszego regionu - lotnictwo i kosmonautyka.

Wydarzenia nad mieleckim lotniskiem można było śledzić na bieżąco na facebooku - https://www.facebook.com/events/840757119304221/ oraz tweeterze.

 Daniel Kozik
fot. Michał Mielniczuk

Biuro Prasowe UMWP