logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

150801Dźwięk syren, hymn narodowy, apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów – tak rzeszowianie uczcili 1 sierpnia kolejną rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Na zorganizowanych przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz rzeszowski Oddział IPN uroczystościach, Zarząd Województwa Podkarpackiego reprezentował wicemarszałek Wojciech Buczak.

Na symboliczną godzinę W oprócz organizatorów, parlamentarzystów i samorządowców, licznie stawili się również sami mieszkańcy Rzeszowa. Pośród sporego grona obecnych nie brakło również młodzieży i dzieci, co podkreśla coraz bardziej społeczny, wielopokoleniowy i integrujący charakter kultywowania pamięci o powstaniu warszawskich.

Ten zryw niepodległościowy polskiego podziemia u schyłku II wojny światowej, choć zakończył się bardzo kosztowną klęską militarną i polityczną, stał się po latach symbolem męstwa i oddania dla Ojczyzny. To podkreślono również w przemówieniach, zaznaczając, że niezależnie od historycznych ocen, walczącym powstańcom należy się pamięć i hołd.

Z tego założenia wychodzi również polskie społeczeństwo, które z roku na rok spontanicznie i w coraz większej liczbie bierze udział w obchodach rocznicowych, zarówno tych oficjalnych jak i oddolnych, społecznych.

 

Mateusz Werner
Kancelaria Zarządu

Statystyka

Odwiedza nas 577 gości oraz 0 użytkowników.