logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Newsletter Przedstawicielstwa
w Brukseli

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Władysław Ortyl na targach Aviasvit Marszałek Władysław Ortyl wziął udział w najważniejszej imprezie targowej poświęconej przemysłowi lotniczemu na Ukrainie. W Kijowie w dniach 11-14 października odbył się XIII Międzynarodowy  Salon Lotniczy i Kosmiczny Aviasvit połączony z Międzynarodową Wystawą Przemysłu Zbrojeniowego w Kijowie.

To największa na Ukrainie impreza o charakterze targów wystawienniczych, poświęconych przemysłowi lotniczemu i technologiom kosmicznym, która pokazuje równocześnie  dorobek krajowego, a także światowego przemysłu obronnego.

Wśród licznych spotkań i rozmów na szczególną uwagę zasługują te przeprowadzone z takimi ukraińskimi liderami przemysłu lotniczego jak Antonov, Motor Sicz czy Helitraining. 

Ważnym elementem rozmów było zaproszenie ukraińskich firm na planowane na Podkarpaciu w maju przyszłego roku duże wydarzenie sektora lotniczego Aerospace&Defense Meetings Central Europe.

Podczas krótkiej wizyty w Kijowe nie zabrakło również wizyty w Ambasadzie RP. Ambasador Jan Piekło, który początkiem października br. objął placówkę dyplomatyczną na Ukrainie wykazał żywe zainteresowanie prowadzoną przez Województwo Podkarpackie współpracą transgraniczną. Rozmowy obejmowały funkcjonowanie Programu Polska Białoruś Ukraina w poprzedniej jak i obecnej perspektywie finansowej, w tym projekty kluczowe obejmujące przygraniczną infrastrukturę drogową. Poruszono również kwestię, wciąż nieprzystającej do potrzeb, infrastruktury granicznej.

Ambasador Piekło zadeklarował zaangażowanie swojej placówki w planowane na Podkarpaciu w styczniu 2017 Forum Europa Ukraina. Ponadto Ambasador jak i uczestniczący w spotkaniu Kierownik Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu oraz Attache Wojskowy w Kijowie zaoferowali swoje wsparcie w kwestii promocji podkarpackiego wydarzenia Aerospace&Defense Meetings Central Europe 2017.

Katarzyna Stachowicz UMWP