logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Newsletter Przedstawicielstwa
w Brukseli

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Konsul Francji Frédéric de TouchetNowy Konsul Generalny Francji w Krakowie Frédéric de Touchet złożył oficjalną wizytę w Urzędzie Marszałkowskim. Spotkał się z nim wicemarszałek Bogdan Romaniuk. Rozmawiano o możliwej współpracy z francuskimi regionami oraz intensyfikacji współpracy gospodarczej. Była to pierwsza wizyta konsula w Województwie Podkarpackim i jednocześnie pierwsza poza Krakowem, gdzie znajduje się siedziba Konsulatu Generalnego Francji.

Frédéric de Touchet objął swoje stanowisko 1 września 2016 r. Podkreślił, że chciałby w swojej działalności skoncentrować się m.in. na rozwoju relacji kulturowych pomiędzy Polską a Francją, zachęcaniu Polaków do nauki języka francuskiego, a także wspieraniu francuskich firm obecnych na polskim rynku.

Wicemarszałek Bogdan Romaniuk charakteryzując Województwo Podkarpackiego podkreślił, iż na jego dynamiczny rozwój duży wpływ miały fundusze unijne, dzięki którym zrealizowano wiele kluczowych inwestycji dla naszego regionu. Opowiadając o regionie wicemarszałek mówił m.in. o otwartym w marcu tego roku Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej zachęcając do jego odwiedzenia.

Podczas spotkania wiele uwagi poświęcono także istniejącym relacjom Podkarpacia z Francją, a te koncentrują się przede wszystkim się na obszarze gospodarczym. Wśród inwestorów z kapitałem francuskim obecnych na terenie naszego województwa wymienić można m.in. Electricité de France S.A., Creuzet Aeronautique S.A., Belvedere S.A., Safran S.A., Onduline Group, Nilec S.A. czy Sanofi S.A.

Piotr Kwaśniak
Kancelria Zarządu