logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Dziś obchodziliśmy 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki złożyli kwiaty czołowi przedstawiciele miasta Rzeszowa, województwa podkarpackiego, wojska oraz służb mundurowych.
Najświetniejszy dokument polskiego Oświecenia Konstytucja 3 maja uchwalona 3 maja 1791 roku jest uznawana za pierwszy taki dokument w Europie i drugi na świecie. Dla Polaków symbolizuje najwznioślejsze wartości wolności, demokracji i niezależności, dumę i mądrość przodków, ducha polskości i szczytnego patriotyzmu.
- Udział w uroczystościach na cześć Konstytucji jest patriotycznym obowiązkiem każdego Polaka – mówił konferansjer tuż przed rozpoczęciem przeglądu garnizonu, którego dokonał jego dowódca, gen. Stanisław Olszański.
Uroczystości zapoczątkowała Msza Św. w Kościele p.w. Św. Wojciecha i Stanisława (Fara), następnie o godz. 11.00 pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki przedstawiciele władz wygłosili odczyty i złożyli wieńce.
Po pokazie żołnierskiej musztry, na maszt Ratusza powędrowała, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, biało – czerwona flaga – symbol wszystkiego, co najważniejsze i najukochańsze dla Polaka – grzmiał konferansjer. Odczytano tekst konstytucyjnej preambuły („za całkowicie świętą, za niewzruszoną uznajemy”) i oddano głos reprezentantom Podkarpacia.
Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami
Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz mówiła o poczuciu wolności i niepodległości, jakie dała nam Konstytucja. – Dzięki niej możemy wybierać prezydenta kraju, władze miast w wolnych, niezależnych wyborach; możemy decydować o kształcie naszego państwa i swobodnie angażować się w życie polityczne.
Wojewoda podkreślała, że to nie litera prawa, nie konstytucyjny zapis daje Polakom siłę, lecz duch Konstytucji. – Kiedy walczyliśmy w powstaniach, na frontach obu wojen i z komunistycznym reżimem, to z Konstytucji spływała na nas wola walki, z niej czerpaliśmy argumenty i pewność, co do słuszności swoich poczynań.
Chomycz nawiązała również do współczesnego wymiaru Konstytucji. – Konstytucyjne wartości wnieśliśmy również do Unii Europejskiej, teraz, kiedy Polska obejmuje przewodnictwo nad krajami członkowskimi, pokażmy, kim są Polacy. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i z podniesionym czołem patrzmy w przyszłość. Ale dziś myślmy o ojczyźnie i otaczajmy ją należnym szacunkiem.
Po wojewodzie głos zajęła wicemarszałek Anna Kowalska. – Konstytucja nadała narodowi polskiemu niezbywalne prawa i niezmiennie przypomina o wielkich, patriotycznych czasach jej ojców. Wicemarszałek mówiła o ogromnym wpływie Konstytucji, która „była wydarzeniem na skalę światową, a jej echo po dziś dzień jest słyszalne. Apelowała również by dobrze wykorzystywać dzieło przodków, „którym dana była zaledwie namiastka wolności, demokracji i niepodległości”.
Po przemówieniach, wojsko wystrzeliło salwę honorową, a po złożeniu wieńców, przedefilowało ulicami miasta.
 
Hej Rzeszów