logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Wkrótce rozpocznie się poszukiwanie firmy, która będzie zarządzać CWK.

Trwa budowa Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego w Jasionce. Inwestycja ma kosztować prawie 135 mln zł, w tym dotacja z programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej to ponad 64 mln zł. Inwestorem jest samorząd województwa, a wykonawca konsorcjum Best Construction i Karpat-Bud.

– nie notujemy tam żadnych opóźnień i problemów z płatnościami, nie było zadnych karnych odsetek, nie było wstrzymania finansowania. Są problemy, które rozwiązujemy na bieżąco – mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. - Język taśm na odprawie budowlanej pojawia się.

Kolizja z halą Inkubatora

Zapewnił, że udało się rozwiązać pewne problemy z mocowaniem, a także wprowadzeniem norm budowlanych europejskich

- Na koniec czerwca przewidziane wykonanie miało wynieśc 18,922 mln, a wyniosło 18,977 mln – dodał marszałek. - Postęp prac jest zgodny ze zaktualizowanym harmonogramie finansowym. Cała inwestycja ma być gotowa 19 grudnia 2015 roku, .

Jednym z problemów była koordyna prac z budową hali nr 1 Inkubatora Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego. Niezbędene było wykonanie odcinka kanalizacji, co miała zrobić firma budująca CWK. Uruchomienie hali nr 1 nie jest zagrożone

Problem ze zmianą norm

Kilka dni temu pojawiły się informacje, że zmiany w projekcie konstrukcji stalowych obiektu pochłoną sześć miesięcy.

Janusz Fudała, prezes Rzeszowskiej Agencji rozwoju Regionalnego zapewnia, że czas ten będzie krótszy.

- Podstawowym problemem jest zmiana stanu prawnego – mówil prezes RARR. Projekt powstał w maju i czerwcu 2012 roku, a projekt wykonawczy w marcu kwietniu 2013. W tym czasie obowiązywał w naszym kraju polski system norm. Tymczasem od 1 lipca 2014 zaimplementowane zostało do polskiego prawa przepisy Parlamentu Europejskiego i Rady z 9 marca 2011 (305/2011) czyli Ustawa o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych.

Nowe przepisy dopuszczają do obrotu na terenie Unii Europejskiej tylko produkty ze znakiem CE. Projektanci pracowali wcześniej, więc projekt warsztatowy muszą mieć znak CE. A – jak dodaje prezes Fudała - całość dokumentacji ma PN, zaś całość powinna być według jednego systemu.

- Wymagany jest czas na dodatkowa weryfikację dokumentacji projektowej – kontynuuje Janusz Fudałą. - Może on wynieść do trzech miesięcy.

Prezes Fudała przypomina, że harmonogram prac budowlanych jest elastyczny. Pierwszy harmonogram ustalono w grudniu 2013 roku, drugi w marcu 2014.

- Już raz było przyśpieszenie, teraz prace wyhamowały, są zgodne z harmonogramem z grudnia 2013. - Będziemy starać się, by dostosować tempo robót w porozumieniu z wykonawcą tak, by nadrobić wszystko w 2015 roku.

W tej chwili trwają pracę przy budowie kopuły kongresowej, bardziej skomplikowanej niż wystawiennicza. Być może przy budowie drugiej kopuły uda się przyśpieszyć.

Wkrótce wybór operatora

- Rozpoczynamy etap promocji tej inwestycji – zapowiada marszłałek Ortyl. - Ma być 27 imprez targowo-semiraryjnych. Zaczynamy też pracę nad wyłonieniem operatora. Ogłosimy postępowanie negocjacyjne.

Marszałek poinformował, że jest już zapytanie od Międzynarodowego Kongresu Lekarzy, zainteresowanego zorganizowanem tu swojego spotkania. Dodaje też, że zaproszenie do zorganizowania tutaj swoich spotkań dostaną Kongres Polonii Amerykańskiej, może Festiwal Folklorystycznych Zespołów Polonijnych, Targi Polsko-Amerykańskie w 2016, Targi Doliny Lotniczej, Ekogala, oraz któreś z ponad 60 wydarzeń organizowanych w ciągu roku, przez samorzad województwa.

Centrum Łukasiewicz czyli czym wypełnić CWK?

Marszałek już kilka miesięcy temu mowi o pomyśle umieszczenia w CWK instytucji o nazwie roboczej Centrum Łukasiewicz (na wzór Centrum Kopernik), a także jednej z agend ONZ.

– Jest z tym problem, bo musimy wypełnić Centrum aktywnością, ale nie może być to nic stacjonarnego – dodał marszałek. - Ale uważamy, że centrum nie może żyć tylko od wystawy do wystawy, od targów do targów.

Przypomniał, że także Mielec chce, by tam powstał podobny obiekt jak Kopernik, ale dotyczący lotnictwa.

- Dwóch takich obiektów, nie może być – stwierdził Władysław Ortyl.

ac

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/view/8402/bez-opoznien-na-centrum-wystawienniczo-kongresowym-w-jasionce