logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

gospodarka podkarpackaMisja gospodarcza z Podkarpacia wzięła udział początku czerwca w 35 Kongresie Hemisferycznym Izb Handlowych Ameryki Łacińskiej w Miami.

Uczestnikami byli marszałek Władysław Ortyl, wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński oraz przedstawiciele biznesu, a konkretnie klastrów: Stowarzyszenie Dolina Lotnicza, Klaster „Informatyka Podkarpacka”, Klaster Energii Odnawialnej, Klaster Jakości Życia „Kraina Podkarpacie”, jak również Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy oraz „Polska Ekologia”.

W 2015 roku Urząd Marszałkowski, miasto Rzeszów i Polsko-Amerykańska Izba Handlowa Florydy i Obu Ameryk wspólnie zorganizują imprezę konferencyjno-targową.

Kongres Hemisferyczny w Mami był także okazją dla przedstawicieli podkarpackich firm do nawiązania biznesowych kontaktów z firmami z obu Ameryk. W misji gospodarczej uczestniczyli przedstawiciele.

Jak poinformował dr Grzegorz Wisz z Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej, Amerzkanie zainteresowali się trzema

oferowanymi im produktami z Podkarpacia

- Prowadzimy rozmowy z czterema partnerami, które mam nadzieję, przyniosą dalsze efekty – dodał Grzegorz Wisz z

Z kolei Paweł Krajmas prezes Zakładu Mięsnego Jasiołka i reprezentant Stowarzyszenia „Polska Ekologia”, mówił o podpisaniu porozumienia z siecią sklepów polsko-rosyjskich. Dostawy będą możliwe po ewentualnym uruchomieniu połączeń cargo .

Jednym z głównych tematów wizyty była właśnie kwestia uruchomienia stałych połączeń towarowych między lotniskiem Rzeszów-Jasionka a Miami-Dade.

- 90 procent produkcji przemysłu lotniczego idzie na eksport, głównie do Stanów Zjednoczonych. Pewne komponenty, części, części silników dostarczane są stamtąd na Podkarpacie, dlatego rola tego połączenia jest tak duża – mówił Marek Bujny, wiceprezes Doliny Lotniczej oraz szef firmy Ultratech.

Jesienią na Podkarpacie przylecą eksperci z Miami, aby ocenić przygotowanie lotniska w Jasionce do prowadzenia międzynarodowych operacji cargo.

- Chcemy przeznaczyć środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, a także z innych programów na stworzenie warunków dla funkcjonowania tej infrastruktury. Układ komunikacyjny, połączeń, dostępność do baz cargo dla infrastruktury spedycyjnej, to leży w gestii samorządu województwa. Sama baza zostanie wybudowana w partnerstwie publiczno-prywatnym – zaznacza marszałek Ortyl.

 

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/view/8086/polsko-amerykanskie-targi-maja-odbyc-sie-w-rzeszowie