logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

rzeszow24Podkarpaccy producenci wędlin metodą tradycyjną spotkali się w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, aby porozmawiać na temat nowych norm unijnych, które będą obowiązywać od 1 września. Choć kilka tygodni temu minister obiecał im pomoc w tym temacie, to ostatnie słowa wojewody wyjątkowo zaniepokoiły. Producenci zapowiadają walkę do ostatnich dni. Planują nawet wyjść na ulicę i rozpocząć strajk.

Sprawa ciągnie się od początku roku. Producenci wędlin metodą tradycyjną, który od lat zajmują się regionalnymi wyrobami mięsnymi od 1 września będą musieli zmieć sposób wędzenia, a tym samym ich wędlin stracą smak. Unijne normy wprowadzają bowiem nowe ograniczenia. Dopuszczalna wartość benzo(a)pirenu na kilogram gotowego produktu spadnie z 5 do maksymalnie 2 mikrograma. Zdaniem producentów nowe przepisy są zbyt restrykcyjne. Jeśli będą chcieli je spełnić będą musieli rozpocząć wędzenie w inny sposób, a tym samym ich produkty stracą znany i lubiany od lat smak.

Wczorajsza wypowiedź Alicji Wosik, Wicewojewody Podkarpackiego zaniepokoiła producentów z Podkarpacia i Małopolski. Jej zdaniem szkolenie które zostały przeprowadzone przez państwo przynoszą efekt i producenci są w stanie spełniać nowe normy. - Nie zgadzamy się z z tym. Jeśli wędliny będą wędzone metodą chemiczną to faktycznie osiągną unijne normy, ale oznacza to jedno. Koniec tradycyjnego smaku - mówi Fryderyk Kapinos, Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Producentów Wyrobów Wędzonych Tradycyjnie.

Producenci wędlin zapowiadają, że nie odpuszczą i z tematu nie zrezygnują. – Minister obiecał nam pomoc i słowa powinien dotrzymać. Jeśli tego nie zrobimy wyjdziemy na ulicy pod sejm – zakończył Kapinos.

 

http://rzeszow24.pl/producenci-wedlin-zapowiadaja-walke-jesli-minister-nie-pomoze-wyjdziemy-na-ulice-film/