logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

gospodarka podkarpackaBRUKSELA. Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, europoseł Tomasz Poręba oraz przewodniczący sejmiku Wojciech Buczak spotkali się z Patrickiem Amblardem, dyrektorem wydziału ds. Polski w Komisji Europejskiej.

 Głównym tematem rozmowy było wznowienie certyfikacji unijnych dotacji dla Podkarpacia oraz omówienie najważniejszych celów przyszłej perspektywy finansowej. Delegacja Sejmiku Podkarpackiego przebywa w Brukseli w ramach Dni Otwartych "Europe 2020", organizowanych przez Komitet Regionów oraz Dyrekcję ds. Polityki Regionalnej.

Na początku bieżącego roku Komisja Europejska wstrzymała certyfikację wydatków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w związku ze śledztwem Centralnego Biura Antykorupcyjnego i prokuratury w sprawie domniemanych nieprawidłowości przy podziale środków.

Podczas spotkania w Komisji Europejskiej z Patrickiem Amblardem, omówiono kolejne kroki, jakie muszą być podjęte po dobiegającym końca audycie tak, aby odblokowanie środków unijnych dla Podkarpacia mogło nastąpić jeszcze w tym roku. Według Marszałka Ortyla to jedna z najpilniejszych obecnie spraw, którą trzeba szybko rozwiązać.

- Naszym celem jest szybkie odblokowanie certyfikacji projektów unijnych. Jej brak rodzi olbrzymie problemy w województwie, na poziomie kraju jak i w Brukseli. Ważne, aby stało się to jak najszybciej, gdyż możemy mieć problemy z okazaniem wydatkowanych, certyfikowanych i poświadczonych środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, zasady n+2 i n+3 są tu nieubłagane. Dodatkowo problemy z brakiem certyfikacji angażują pracowników, a przecież wszystkie siły należy skierować na działania związane z nowym RPO - powiedział marszałek Ortyl.

Zdaniem europosła Tomasza Poręby jest wola obydwu stron do szybkiego zakończenia tej sprawy. Podczas spotkania dyrektor Amblard wielokrotnie podkreślał, że szybkie przywrócenie certyfikacji projektów dla Podkarpacia to wspólny cel Komisji Europejskiej i władz województwa podkarpackiego. W najbliższym czasie wnioski audytowe zostaną przekazane do Brukseli, gdzie w ciągu kilku tygodni zapadną ostateczne decyzje w tej sprawie.