logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

via2007Kardynał A. Kozłowiecki SJ” tak będzie nazywał się szynobus, który pod koniec tego roku wyjedzie na tory. Na pojeździe w niebiesko – zielonych barwach województwa, nawiązujących do logo Podkarpacia, znajdzie się także herb kardynała.

 ”O nadanie szynobusowi imienia tego kapłana, zwróciła się do zarządu województwa Fundacja Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” - podkreśla Bogdan Romaniuk, członek zarządu województwa podkarpackiego. „Jej członkowie uznali, że będzie to doskonały sposób promocji osoby tego duchownego i jego działalności. Myślę, że zainspiruje podróżnych do odwiedzenia Muzeum Kardynała Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej” – dodaje. Zakup jednego, trójczłonowego zespołu trakcyjnego z napędem elektrycznym kosztował ponad 16 mln zł. Inwestycja została sfinansowana ze środków rezerwy celowej (prawie 13 mln zł) i  Funduszu Kolejowego (ponad 3 mln zł). Termin dostawy to 20 listopada 2013r.

Adam Kozłowiecki urodził się w 1911 roku w Hucie Komorowskiej. W 1937 roku przyjął święcenia kapłańskie, a później śluby zakonne. W czasie II wojny światowej trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, a potem do Dachau. Po wojnie wyjechał na misję jezuicką do Afryki. W 1955 roku przyjął sakrę biskupią, a w 1959 roku został promowany na pierwszego arcybiskupa metropolitę stolicy Zambii, Lusaki. W lutym 1998 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. Zmarł w 2007 roku w Lusace. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi przez prezydenta RP Lecha Wałęsę. W 2011 roku sejmik województwa przyznał kardynałowi tytuł "Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego".

 

http://www.radiovia.com.pl/aktualnosci/40-lokalne-wiadomoi/4490-szynobus-kardyna-a-kozowicki-sj