logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

isanokSanocki szpital jako jeden z pięciu otrzyma dotację z województwa na utworzenie nowoczesnej dyspozytorni medycznej. Do końca roku w budynku Komendy Powiatowej Policji powstanie w pełni zinformatyzowane centrum telefoniczne. - Pracujemy nad przetargiem, który jest wyjątkowo skompilowany – mówi Adam Siembab, dyr. sanockiego szpitala.

Pięć regionów – pięć dyspozytorni

Sejmik Województwa Podkarpackiego zdecydował o udzieleniu 1 mln złotych dotacji na wsparcie stworzenia 5 dyspozytorni medycznych na terenie województwa. Dyspozytornie te powstają jako część podkarpackiego systemu powiadamiania ratunkowego w ramach ogólnopolskiej sieci 112.

Dyspozytornia medyczna w Krośnie obejmować będzie teren powiatu jasielskiego, dębickiego, krośnieńskiego, strzyżowskiego, ropczycko-sędziszowskiego oraz samego Krosna. Dyspozytornia w Sanoku obsługiwać będzie powiaty sanocki, leski, brzozowski i bieszczadzki. Mielecka dyspozytornia obejmie swym zasięgiem powiaty mielecki, kolbuszowski, tarnobrzeski i stalowowolski, z kolei przemyska obsługiwać będzie powiaty: jarosławski, przemyski, przeworski, lubaczowski, natomiast rzeszowska niżański, łańcucki, leżajski i rzeszowski.

Trzy dyspozytornie (w Mielcu, Krośnie i Sanoku) działają w ramach jednostek podległych samorządom powiatowym, natomiast pozostałe dwie (w Rzeszowie i Przemyślu) to jednostki samorządu województwa. Wdrożenie tego systemu ma zapewnić mieszkańcom regionu bezpieczny dostęp do uzyskania pomocy medycznej w sytuacjach nagłych.

Milion został podzielony...

Sejmik Województwa udzielił po 200 tysięcy złotych dotacji dla każdej z pięciu dyspozytorni. Pieniądze mają zostać przeznaczone na rozbudowę sieci dyspozytorskiej łączności radiowej. Budowa sieci ma zapewnić dyspozytorom medycznym łączność z zespołami ratownictwa medycznego, miejscami stacjonowania zespołów wyjazdowych i śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na obszarze odsługiwanych powiatów. - To przede wszystkim chodzi o nasze bezpieczeństwo dlatego zarząd postanowił zwrócić się do sejmiku o udzielenie wsparcia dla powstających dyspozytorni. W tym nowym systemie prawidłowe funkcjonowanie łączności będzie podstawą i na ten cel przeznaczone będą te pieniądze – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Aby stworzyć system łączności pomiędzy dyspozytorem, a zespołami wyjazdowymi trzeba wybudować przemienniki łączności radiowej, wyposażyć ambulanse i członków zespołów wyjazdowych w urządzenia do utrzymania łączności a także urządzenia GPS oraz kupić odpowiedni program informatyczny.

Sanok już przygotowuje przetarg

Nowoczesna sanocka dyspozytornia medyczna będzie w sumie kosztować około 450 tys zł. 200 tyś będzie pochodzić z przyznanej dotacji przez sejmik województwa, a reszta z pieniędzy z Unii Europejskiej. Koszty rzędu piętnastu procent całej inwestycji poniesie szpital. Początkowo dyspozytornia miała mieścić się przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, jednak firma która miała doprowadzić światłowody do budynku wyceniła prace na 2 mln zł. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zadecydowało wtedy, że dyspozytornia powstanie w budynku Komendy Powiatowej Policji w Sanoku. W budynku na inwestycję przeznaczono dwa pomieszczenia. To w nich dyspozytorzy będą mieć całodobowy podgląd na cztery powiaty i wszystkie dostępne karetki pogotowia. W szpitalu rozpoczął się teraz okres wytężonej pracy, ponieważ czasu na zrealizowanie inwestycji pozostało niewiele, a przetarg jest wyjątkowo skomplikowany. - Mamy cztery miesiące aby dyspozytornia zaczęła działać. Za około dwa tygodnie chcielibyśmy ogłosić przetarg. Prac budowlanych w budynku policji za dużo nie ma, ponieważ trzeba tam jedynie odświeżyć pokoje ale skomplikowana sprawa jest przy specyfikacji sprzętu. Musimy wszystko dobrze przygotować i określić aby dyspozytornia działała na sto procent – mówi Adam Siembab, dyr. sanockiego szpitala.

Obecna dyspozytornia działa w budynku Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku.

 

http://www.isanok.pl/aktualnosc/id12438,karetki-z-zaloga-pod-czujnym-okiem-dyspozytora