logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

gospodarka podkarpackaBRUKSELA. Komisja Europejska przedstawi warunki, na podstawie których wznowione zostanie przekazywanie unijnych środków dla województwa podkarpackiego. Wicemarszałek Lucjan Kuźniar i poseł Tomasz Poręba rozmawiali z przedstawicielami KE.

  Ponad trzy miesiące temu (26 lutego 2013) Komisja Europejska zaleciła Urzędowi Marszałkowskiemu wstrzymanie certyfikacji wydatków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. To efekt prowadzonego wtedy przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i prokuraturę śledztwa w sprawie domniemanych nieprawidłowości

W poniedziałek (3 października) wicemarszałek Lucjan Kuźniar i europoseł Tomasz Poręba spotkali się z Patrickiem Amblardem, dyrektorem Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. Spotkanie dotyczyło wznowienia certyfikacji unijnych dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wicemarszałek Lucjan Kuźniar przekonywał Komisję Europejską o gotowości nowego zarządu do współpracy na rzecz szybkiego wznowienia certyfikacji.

- Wyraziłem w imieniu zarządu pełną otwartość i gotowość do współpracy z Komisją Europejską - mówił Lucjan Kuźniar. - Uzgodniliśmy nowe obszary, które KE chce sprawdzić, by upewnić się o prawidłowej dystrybucji środków unijnych w przyszłości. Udostępnimz wszelkie informacje. Komisja Europejska wyraża gotowość szybkiego wznowienia certyfikacji. Oczywiście stawia twarde warunki do spełnienia.

W spotkaniu brał udział także poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba, który już w marcu rozmawiał z Komisją Europejską w sprawie certyfikacji.

- Komisja Europejska przedstawiła także mapę drogową działań, których jak najszybsze podjęcie odblokuje certyfikację projektów dla beneficjentów z Podkarpacia – dodaje Tomasz Poręba. - Jestem pewien, że dzisiaj ruszyliśmy w tej sprawie z miejsca

Jak poinformowali obydwaj politycy, wkrótce Komisja Europejska przekaże pismo z konkretnymi warunkami, które województwo musi spełnić, by doszło do wznowienia certyfikacji.

ac