logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

gospodarka podkarpackaNa „Listę Produktów Tradycyjnych" prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa o Rozwoju Wsi wpisano kolejne produkty z Podkarpacia.

Producent pragnący wpisać produkt na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi musi udokumentować, że był on wytwarzany co najmniej 25 lat temu. W tym celu trzeba odnaleźć informacje w źródłach historycznych, etnograficznych. We wniosku, oprócz opisu składników i receptury danej potrawy, należy też uwzględnić zmiany, jakie zaszły w sposobie jej przyrządzania dotyczące np. wykorzystywania młynków lub innych urządzeń, które zastąpiły dawne sposoby mielenia czy rozdrabniania. Listę prowadzą urzędy marszałkowskie, które przyjmują i oceniają wnioski o rejestrację produktu. Następnie wnioski te opiniuje - wybrana przez urząd - izba gospodarcza zrzeszająca podmioty wytwarzające produkty tradycyjne. Potem wnioski przesyłane są do ministerstwa rolnictwa, gdzie zapada ostateczna decyzja o wpisaniu produktu na listę. Cała procedura trwa około dwóch miesięcy.

Na Liście wpisano dotychczas 983 produkty i potrawy, z czego nasze województwo ma 111 pozycji i zajmuje trzecie miejsce w kraju pod tym względem. Przed województwem są śląskie i pomorskie. Nowe pozycje to to boczek swojski pilzneński, polędwica swojska pilzneńska, olej podkarpacki, barszcz kwaszony z buraka ćwikłowego oraz wiśniówkę jasielską.

Boczek swojski pilzneński - wędzonka z peklowanego boczku bez kości i skóry; przy jej wyrobie, dla podkreślenia smaku i zapachu, używane są tylko naturalne przyprawy, a wędzenie odbywa się bezpośrednio nad paleniskiem w naturalnym dymie z drewna olchowego.

Polędwica swojska pilzneńska - wędzonka otrzymana z peklowanej polędwicy wieprzowej, wędzonej, pieczonej; przygotowywanej wg starych przepisów wywodzących się z lokalnych tradycji masarskich (bywa także - szczególnie przy okazji wesel - przygotowywana na specjalne zamówienie jako polędwica faszerowana).

Olej podkarpacki to delikatny olej, tłoczony na zimno, pozyskiwany z ziarna rzepaku pochodzącego z upraw podkarpackich; w zależności od dojrzałości ziarna ma barwę od ciemnobrązowej do lekko zielonkawej,

Barszcz kwaszony z buraka ćwikłowego - klarowny, lekko zawiesisty, intensywnie zabarwiony, z lekkim aromatem czosnku, kiszony na piecu w specjalnym naczyniu zwanym „barszczownikiem"; używany jako zaprawa do barszczu gotowanego na włoszczyźnie lub podawany jako napój,

Wiśniówka jasielska - słodkawa, lekko musująca nalewka z nutką goryczy, o charakterystycznym zapachu wiśni, powstaje wg. receptury datowanej na okres międzywojenny XX w.