logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

gospodarka podkarpackaSANOK. W piątek w Muzeum Historycznym w Sanoku otwarto Galerię Zdzisława Beksińskiego.

Muzeum Historyczne w Sanoku usytuowane jest w średniowiecznym Zamku Królewskim, na którym bywali m.in. królowie Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło. W roku 1915 po inwazji rosyjskiej, zostało rozebrane południowe skrzydło zamku. Muzeum zostało wyremontowane dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego. A przestrzeń zagospodarowano dla powiększających się zbiorów muzealnych, zwłaszcza galerii Zdzisława Beksińskiego. Po za tym, w Sanoku są tez cenne zbiory dzieł Adama Kruczka oraz sztuki cerkiewnej.

W uroczystości wzięła udział minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Kolejną atrakcją Sanoka jest rzeźba przedstawiająca postać Zdzisława Beksińskiego. Jej uroczyste odsłonięcie odbyło się wieczorem, 18 maja.

Rzeźba została ustawiona przy budynku Centrum Informacji Turystycznej, na styku sanockiego Rynku i placu św. Jana. Naturalnych rozmiarów (mierzy ok. 180 cm z postumentem waży ok. 250 kg) postać mistrza odlana w brązie stoi w charakterystycznej dla niego pozie. Autorem projektu jest sanocki artysta Adam Przybysz.

Na odsłonięcie licznie przybyli mieszkańcy Sanoka, turyści, a także zaproszeni goście, członkowie rodziny artysty, władze miasta, powiatu i województwa, środowisko lokalnych artystów.

Postać Beksińskiego, który był sanoczaninem, ma być nie tylko dodatkową atrakcją w Sanoku, ale przede wszystkim zachęcać do obejrzenia całego miasta, a zwłaszcza galerii poświęconej artyście, mieszczącej się w nowo otwartym skrzydle Muzeum Historycznego – mówił burmistrz Sanoka Wojciech Blecharczyk.

Wieczór zakończył premierowy pokaz filmu o Zdzisławie Beksińskim (w reżyserii Bartosza Konopki), który miał miejsce w Biurze Wystaw Artystycznych.