logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Statystyki GUS są zatrważające: w województwie podkarpackim umiera najwięcej noworodków. Dlaczego? Bo nie ma ośrodka, który zajmowałby się diagnostyką schorzeń kobiety ciężarnej i płodu. O stworzeniu centrum perinatologii w Rzeszowie mówi się od 2007 roku. Wówczas ośrodek nie powstał, ale zarząd województwa do projektu ma zamiar powrócić raz jeszcze.

W Rzeszowie są oddziały, które zajmują się specjalistycznym leczeniem noworodków, ale nie ma ośrodka, który zaopiekowałby się ciężarnymi kobietami, zwłaszcza tymi zagrożonymi przedwczesnym porodem czy badaniami prenatalnymi. O konieczności powstania takiego ośrodka świadczą choćby niepojące dane GUS, z których wynika, że na Podkarpaciu jest o wiele większa umieralność noworodków niż w innych regionach kraju.

Ośrodek miałby powstać najprawdopodobniej w Szpitalu Wojewódzkim nr 2, gdzie działają oddziały neonatologii, chirurgii dziecięcej czy neurologii. Wraz z centrum perinatologii województwo mogłoby zapewnić przyszłej mamie i dziecku kompleksową opiekę.