logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Statystyki GUS są zatrważające: w województwie podkarpackim umiera najwięcej noworodków. Dlaczego? Bo nie ma ośrodka, który zajmowałby się diagnostyką schorzeń kobiety ciężarnej i płodu. O stworzeniu centrum perinatologii w Rzeszowie mówi się od 2007 roku. Wówczas ośrodek nie powstał, ale zarząd województwa do projektu ma zamiar powrócić raz jeszcze.

W Rzeszowie są oddziały, które zajmują się specjalistycznym leczeniem noworodków, ale nie ma ośrodka, który zaopiekowałby się ciężarnymi kobietami, zwłaszcza tymi zagrożonymi przedwczesnym porodem czy badaniami prenatalnymi. O konieczności powstania takiego ośrodka świadczą choćby niepojące dane GUS, z których wynika, że na Podkarpaciu jest o wiele większa umieralność noworodków niż w innych regionach kraju.

Ośrodek miałby powstać najprawdopodobniej w Szpitalu Wojewódzkim nr 2, gdzie działają oddziały neonatologii, chirurgii dziecięcej czy neurologii. Wraz z centrum perinatologii województwo mogłoby zapewnić przyszłej mamie i dziecku kompleksową opiekę.