logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Jako przedstawiciel woj. Podkarpackiego w UE czuję się w obowiązku promować twórczość bieszczadzkich artystów – mówi Elżbieta Łukacijewska, która objęła honorowy patronat nad wystawą „Tworzyć z naturą – Bieszczady 2011”.

29 listopada 2011 r. o godz.: 18:00 w Domu Polski Wschodniej w Brukseli odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy „Tworzyć z naturą – Bieszczady 2011”. Organizatorem wystawy jest Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury. Patronat honorowy nad wystawą objęli Elżbieta Łukacijewska Poseł do Parlamentu Europejskiego, dr Mirosław Karapyta Marszałek Województwa Podkarpackiego, Sebastian Niżnik Starosta Sanocki oraz Wojciech Blecharczyk Burmistrz Miasta Sanok.

Wystawa ma na celu promocję artystów i ludzi kultury, głównie z rejonu Bieszczad, udowadniając tym samym, że region ten ma ogromny potencjał, aby stać się kulturalną wizytówką Polski.

Do tej pory wystawa, która przyjęła formę plenerowego wernisażu, gościła w podkarpackich gminach, m.in.: Zagórzu, Sanoku, Cisnej, tym samym dając ich mieszkańcom możliwość zapoznania się z sylwetkami poszczególnych twórców. W jej skład wchodzi 12 tablic, gdzie po jednej stronie ukazane są zdjęcia artystów, wraz z galerią ich twórczości a także krótką notą biograficzną, natomiast po drugiej stronie zdjęcia miejsc, które były ich inspiracją: dzikie tereny, bogactwo przyrody, bieszczadzki krajobraz.

W przyszłym tygodniu wernisaż zostanie zaprezentowany szerszej publiczności w Domu Polski Wschodniej w Brukseli. - Twórczość bieszczadzkich artystów jest swego rodzaju fenomenem. Charakteryzuje się dużą różnorodnością, typową dla obszarów kresowych zamieszkanych dawniej przez społeczność zróżnicowaną pod względem etnicznym, kulturowym i wyznaniowym. Ponadto, powstaje w oddaleniu od dużych miast i ośrodków kulturalnych a mimo to zadziwia ogromem szerokiego kręgu twórców. Moim zadaniem oraz jednocześnie ogromną przyjemnością jako przedstawiciela Województwa Podkarpackiego w Unii Europejskiej, jest promocja twórczości bieszczadzkich artystów i prezentacja ich dorobku szerszemu gronu – z dumą podkreśla Elżbieta Łukacijewska Poseł do Parlamentu Europejskiego.