logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Niemiecki Koncern MTU wybudował fabrykę w Jasionce i ciągle zwiększ zatrudnienie. Amerykańska firma Hamilton Sundstrand Poland niedługo przyjmie prawie 300 pracowników.

Dolinę Lotniczą wymyślił ponad 8 lat temu prezes WSK PZL Rzeszów SA, Marek Darecki. Według jego planu Dolina miała być magnesem, który przyciągnie do naszego regionu bogatych i silnych inwestorów z wielu krajów świata. Jak na razie pomysł okazuje się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Inwestorzy przychodzą, zaś Stowarzyszenie Dolina Lotnicza zrzesza dziś prawie 100 firm z branży.
 

Amerykanie inwestują
Firma Hamilton Sundstrand Poland jest - podobnie jak WSK-PZL Rzeszów - częścią potężnej korporacji United Technologies Corporation. Nowy zakład, który jest budowany na terenie WSK, powstanie w ciągu 18 miesięcy. Będzie kosztował 100 milionów złotych. Pracę w nim znajdzie ponad 300 osób, w tym 70 inżynierów.
Fabryka uruchomi produkcję silników pomocniczych dla rodziny samolotów Airbus A320, A także Embraerów i najnowszej wersji samolotów Boeing B787.
Nowy zakład to nie tylko produkcja silników i ich bezpośrednie dostawy dla ponad 200 największych linii lotniczych na świecie. To także potężny kompleks badawczo - rozwojowy. W Rzeszowie miejsce znajdzie centrum rozwoju silników lotniczych, a także centrum napraw i remontów głównych.

Niemcy polubili Jasionkę
Firma MTU Areo Engines Polska sp. z oo rozpoczęła produkcję na terenie Parku Naukowo Technologicznego w Jasionie dwa lata temu. Na początku dawała pracę 200 osobom. Obecnie zatrudnia 364 pracowników w tym 86 inżynierów. W roku przyszłym zatrudnienie powinno przekroczyć 400 osób.
Krzysztof Zuzak, dyrektor firmy, nie ukrywa, że u podstaw decyzji o lokalizacji oddziału niemieckiego koncernu w Jasionce legło kilka ważnych argumentów. Po pierwsze, firma znalazła się w obrębie oddziaływania Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co przynosi wymierne korzyści ekonomiczne. Po drugie, znaczącym argumentem była sława Doliny Lotniczej, która stwarza korzystny klimat dla nowych inwestorów.
– Oprócz bieżącej produkcji mamy duży dział rozwoju, gdzie nasi inżynierowie pracują nad nowymi projektami. Chodzi o silniki lotnicze. Uważam, że jest to nasz duży sukces – zaznacza dyrektor Zuzak.
Nowe zadania produkcyjne wymagają większej ilości pracowników. Dyrektor przewiduje, że do końca roku zakład będzie zatrudniał około 380 pracowników. Docelowo, w obecnych obiektach firmy zatrudnienie znajdzie 420 osób.

Goodrich buduje drugi zakład
W Krośnie funkcjonuje duży zakład koncernu, Goodrich, który słynie z tego, ze wytwarza podwozia do samolotów F-16. W podrzeszowskiej Jasionce, na trenie Parku Naukowo-Technologicznego, obok firmy MTU, powstaje drugi zakład Goodricha.
Koncern dostał od polskiego rządu 12,5 mln zł za to, że zainwestuje w Jasionce. W nowej fabryce będą budowane podwozia do samolotów. Goodrich planuje zainwestować w nową fabrykę blisko 150 mln zł. Daje też gwarancję utrzymania zakładu, co najmniej prze 5 lat i utworzenia nowych miejsc pracy. Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2014 roku.