logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Po pierwszym półroczu lotnisko w Jasionce może pochwalić się niezłymi wynikami. W czerwcu obsłużono tu ponad 46,7 tys. pasażerów. Jest to o ponad 2 tys. więcej niż maju br. (44,2 tys.). To także wynik nieznacznie lepszy od czerwca ub.r., w którym obsłużono 46,4 tys. pasażerów.

W czerwcu tysiąc startów i lądowań
Jeśli chodzi o tzw. operacje lotnicze czyli starty i lądowania, to od stycznia do końca czerwca br. odnotowano ich tu 4819 z czego najwięcej w czerwcu br. – 1073. Dla porównania w czerwcu ub.r. lotnisko w Jasionce obsłużyło 1406 startów i lądowań.
Oczywiście na tle lotniczej mapy kraju lotnisko w Jasionce nie może imponować pod względem liczby obsługiwanych pasażerów. Największe lotnisko Warszawa-Okęcie obsłużyło w I półroczu 4,3 mln pasażerów, Kraków–Balice ponad 1,3 mln, Gdańsk 1,1 mln, a Katowice ponad 1 mln.Jednak nasze lotnisko obsłużyło w tym półroczu więcej pasażerów niż lotniska w Łodzi czy Bydgoszczy, które w tym roku nie mogą pochwalić się imponującymi wynikami.

Z Jasionki w świat
Aktualnie Jasionka ma połaczenia regularne z 10 portami lotniczymi w Europie takimi jak: Bristol, Birmingham, Dublin, East Midlands, Frankfurt (Fraport i Hahn), Girona (Barcelona), Londyn (Stansted i Luton) oraz Warszawa. Połączenia te są obsługiwane przez trzech przewożników: Ryanair, Lufthansa i PLL LOT. Oprócz tego Port Lotniczy "Rzeszów-Jasionka” obsługuje połączenia czarterowe głownie z, Grecją, Tunezją Turcją i Egiptem.

Jasionka inwestuje w rozwój
Jak podaje „Rzeczpospolita, od początku 2011 r. ruch na polskich lotniskach wzrósł o ok. 9 proc. i w tym okresie odprawiono na nich łącznie ponad 9,5 mln osób.
Spółka zarządzająca rzeszowskim lotniskiem nadal inwestuje i rozbudowuje port lotniczy oraz infrastrukturę lotniskową. Po zakończeniu rozbudowy będzie port lotniczy w Jasionce będzie mógł obsługiwać jeszcze więcej pasażerów i operacji lotniczych niż obecnie.

Obecnie lotnisko dysponuje jednym z najdłuższych w Polsce pasów startowych o długości 3200 m, który umożliwia przyjmowanie nawet największych samolotów szerokokadłubowych w tym słynne jumbo jety B747, chociaż do (i z) Rzeszowa latają najczęściej znacznie mniejsze maszyny np. typu B737, czy ATR. Lotnisko posiada ILS I kategorii, dzięki czemu nasz port lotniczy może przyjmować samoloty o każdej porze roku praktycznie 24 godziny na dobę.