logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zakończyły się prace przy rekonstrukcji repliki rynku galicyjskiego miasteczka z drugiej połowy XIX stulecia. Dyrektor muzeum Jerzy Ginalski, zapowiedział, że składający się z 26 obiektów zrekonstruowany rynek pierwsi turyści będą mogli obejrzeć w połowie września.

"Odtworzono już wszystkie budynki, w których m.in. położono podłogi, zbudowano piece kaflowe. Aktualnie poszczególne obiekty wyposażamy w meble i sprzęty. Replika jest syntezą dawnych miasteczek, charakterystycznych dla południowo-wschodniej Polski" - przypomniał dyrektor.

Turyści będą mogli zobaczyć miasteczko, gdzie będą działały m.in. sklep, karczma z kręgielnią, warsztaty produkcyjne. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego wartość wynosi ponad 20 mln zł, dofinansowanie unijne stanowi prawie 12 mln zł.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 roku. Na obszarze 38 ha zgromadzono około 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Najstarszy zabytek - chałupa z Dąbrówki koło Sanoka - pochodzi z 1681 r.