logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

RZESZÓW. W poniedziałek w podrzeszowskiej Jasionce wylądowały dwie repliki legendarnego, niemieckiego samolotu Bücker Bü 131 Jungmann. Wizyta pilotów z Niemiec ma związek z rozpoczęciem w Rzeszowie produkcji tej maszyny.

Oblatany w 1934 r. Bü 131 Jungmann był podstawowym typem samolotu szkolnego Luftwaffe. Dwupłatowiec powstawał na licencji m.in. w Czechosłowacji. Repliki Jungmannów były w latach 1995 – 2006 produkowane w Bielsku-Białej jako T-131 PA. Dwa takie egzemplarze dotarły wczoraj do Rzeszowa, gdzie właśnie wznowiono ich produkcję. Niemieccy piloci przylecieli odwiedzić miasto, gdzie powstają słynne samoloty. Wcześniej byli w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Prawa do produkcji i dokumentację Jungmannów kupiła rzeszowska spółka Air Res Aviation. Płatowce (kadłub i skrzydła) powstają w hali przy ul. Przemysłowej, zaś silniki pochodzą z czeskiej firmy LOM Praga. Będą składane i oblatywane na lotnisku w Jasionce, albo sprzedawane jako zestawy do samodzielnego montażu. Air Res Aviation liczy na produkcję kilku egzemplarzy słynnych maszyn rocznie.