logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

nowiny Nowe fabryki firm Hamilton Sundstrand, Goodrich, BorgWarner, czy MTU to tylko część inwestycji koncernów z USA i Niemiec w Dolinie Lotniczej.

BorgWarner Turbo Systems Poland sp. z oo. zlokalizowany został w Podkarpackim Parku Naukowo – Technologicznym w Jasionce. Zakład jest częścią amerykańskiego koncernu o tej samej nazwie.

Z Jasionki do Forda i Fiata

BorgWarner Inc. z siedzibą główną w Auburn Hills, w stanie Michigan, jest firmą o zasięgu światowym. Zasłynął jako wiodący producent komponentów i systemów zaawansowanych technologii dla układów przeniesienia napędu w pojazdach. Przedsiębiorstwo dysponuje zakładami produkcyjnymi i jednostkami badawczymi znajdującymi się w 60 miejscach na terenie 18 krajów.

Od stycznia 2009 r. fabryka w podrzeszowskiej Jasionce dostarcza cztery modele turbosprężarek do silników 1.3 JTD dla firmy Powertrain w Bielsku – Białej (FIAT-GM). Natomiast od czerwca 2010 r. rozpoczęto seryjną produkcję turbosprężarek do silników FORDA 1.6 SGDI oraz 2.0L, które są dostarczane do fabryk klientów w Bridgend na terenie Wielkiej Brytanii oraz w hiszpańskiej Walencji.

Liczy się jakość

W zakładach amerykańskiego koncernu stosowany jest nowoczesny i elastyczny system zarządzania produkcją, tzw. BorgWarner Production System (BWPS). Jego zaletą jest uniwersalność oraz jasne i czytelne kryteria funkcjonowania. Fundamentalne zasady BWPS, do których należą m.in. rozwój pracowników, komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna, czy planowanie produkcji przynoszą wymierne korzyści w postaci zmniejszenia kosztów operacyjnych, przyczyniają się też do zwiększenia bezpieczeństwa pracy oraz ochrony środowiska.

Firma ciągle się rozwija

Pomimo osiągniętego już wysokiego poziomu technologicznego firma stawia na dalszy rozwój. Dlatego park maszynowy jest systematycznie udoskonalany i unowocześniany, zaś sama produkcja podlega ciągłemu monitorowaniu i kontroli. Jedną z najważniejszych dziedzin funkcjonowania firmy są badania i rozwój. BorgWarner Inc. posiada cztery ośrodki badawcze znajdujące się w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji, dzięki czemu do tej pory zostało zarejestrowanych blisko 3 tysiące patentów. Również i w polskim zakładzie powołano zespół badawczo – rozwojowy, który pomimo krótkiej historii może pochwalić się zaawansowanymi pracami nad innowacyjnymi produktami.

W podrzeszowskim zakładzie stworzono i rozbudowano laboratorium pomiarowe oraz laboratorium czystości materiałów, w którym na bieżąco badane są właściwości techniczne części i surowców używanych do produkcji turbosprężarek. W zakresie działalności badawczej firma podjęła również współpracę z Politechniką Rzeszowską.

W najbliższej przyszłości planowana jest rozbudowa zakładu, jak również dywersyfikacja produkcji.

BorgWarner Turbo Systems Poland sp. z o.o. w Jasionce rozpoczął produkcję w 2008 roku. Posiada zdolności produkcyjne na poziomie 720 000 turbosprężarek rocznie na potrzeby europejskich producentów silników samochodowych. Zatrudnia 235 osób.

Niemiecki Gigant MTU Aero Angines

MTU Aero Engines, czołowy w Niemczech producent silników, jest na rynku graczem o światowym znaczeniu. Jako technologiczny lider, firma specjalizuje się w wysokociśnieniowych sprężarkach oraz turbinach niskiego ciśnienia, a także w procedurach produkcyjnych i naprawczych. MTU Maintenance to największy na świecie niezależny dostawca komercyjnych usług konserwacji, napraw i przeglądów silników.

W dziedzinie wojskowości MTU jest czołową firmą przemysłową w Niemczech, zajmującą się praktycznie wszystkimi silnikami eksploatowanymi w powietrznych siłach zbrojnych kraju. Siła robocza MTU to około 8200 pracowników, a w roku fiskalnym 2011 wykazano skonsolidowaną sprzedaż przekraczającą 2,9 miliarda euro.

MTU rozwija zakład w Jasionce

Firma MTU Areo Engines Polska sp. z oo rozpoczęła produkcję na terenie Parku Naukowo Technologicznego w Jasionie trzy lata temu. Na początku dawała pracę 200 osobom. Obecnie zatrudnia 364 pracowników w tym 86 inżynierów. W roku przyszłym zatrudnienie powinno przekroczyć 400 osób.

Krzysztof Zyzak, dyrektor firmy, nie ukrywa, że u podstaw decyzji o lokalizacji oddziału niemieckiego koncernu w Jasionce legło kilka ważnych argumentów. Po pierwsze, firma znalazła się w obrębie oddziaływania Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co przynosi wymierne korzyści ekonomiczne.

Po drugie, znaczącym argumentem była sława Doliny Lotniczej, która stwarza korzystny klimat dla nowych inwestorów. Szefowie największych zakładów branży lotniczej w naszym regionie starają się pomagać i ułatwiać start na Podkarpaciu nowo powstającym zakładom.

A po trzecie, liczą się tradycje lotnicze w naszym regionie oraz wysoko kwalifikowana kadra. Większość inżynierów zatrudnionych w oddziale MTU to absolwenci Politechniki Rzeszowskiej.

Podkarpacka spółka firmy MTU projektuje i wytwarza łopatki kierownicze i wirujące do turbin niskiego ciśnienia, a także montuje turbiny oraz naprawia części.

Plany rozwojowe

Branża lotnicza na świecie ma okresy hossy i bessy. Zakład w Jasionce dobrze sobie radzi również z tego względu, że ma wiele rodzajów produkcji. Prowadzi naprawę części napędów lotniczych do airbusa, montaż podzespołów napędów lotniczych, obróbkę części do silników. Ciągle wdraża do produkcji wiele nowych części.

Firma wypracowuje dobrą opinię u swych klientów terminowością dostaw oraz jakością wykonania precyzyjnych części. Od początku istnienia zakładu nie było ani jednej reklamacji. A odbiorców firma ma bardzo wymagających, gdyż należą do nich czołowe koncerny lotnicze w USA i Europie. Wśród nich znajduje się Rolls Royce.