logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Jutro w Rzeszowie, jak na stolicę innowacji przystało rozpocznie się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Technicznej „Biogas as vehicle fuel”.
Jednym z głównych celów tego sympozjum będzie przybliżenie technologii wykorzystania biogazu zywanego też biometanem, jako paliwa do napędu pojazdów transportowych.

Okazuje się, że w Polsce biogaz nie jest wykorzystywany jako paliwo do samochodów, autonusów czy maszyn rolniczych. Natomiast w Szwecji, Niemczech czy Austrii powstały już stacje tankowania pojazdów biogazem i tam ekologiczny biogaz służy już do napędu pojazdów.
Na temat biogazu (biometanu), jako alternatywnego nośnika energii im możliwości jego praktycznego zastosowania będą dyskutować specjaliści, naukowcy i praktycy z kraju i zagranicy.

- W seminarium wezmą też udział przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych oraz reprezentanci transportu publicznego. Zwłaszcza ci ostatni będą musieli podjąć decyzję jak szybko takie paliwo w praktyce zastosować do użytkowanych przez firmy komunalne pojazdach – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Organizatorem Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Biogas as vehicle fuel” jest Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie.

Honorowy Patronat nad Konferencją objęli:
Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury,
Andrzej Kraszewski, minister środowiska,
Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa,
Mirosław Karapyta, marszałek woj. podkarpackiego,
Małgorzata Chomycz, wojewoda podkarpacki.

Warto dodać, że konferencja „Biogas as vehicle fuel” znajduje się na liście oficjalnych wydarzeń w ramach Polskiej Prezydencji w UE.