logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Drugi co do wielkości samolot transportowy na świecie wyląduje dziś na podrzeszowskim lotnisku. An-124 Rusłan to czterosilnikowy odrzutowy samolot produkcji radzieckiej. Imponujące są jego rozmiary. Rozpiętość skrzydeł to ponad 73 metry a długość to 69 metrów. Wysoki jest na ponad 20 metrów. Rusłan waży 177 ton, na pokład może zabrać maksymalnie 150.

Kilka lat temu już lądował na lotnisku w Jasionce. Jak informują Nowiny samolot przylatuje na potrzeby jednej z firm z Doliny Lotniczej. Oficjalnie nikt nie chce powiedzieć która firma zamówiła transport cargo. Najprawdopodobniej chodzi o firmę Sikorsky z Mielca, ale przedstawiciele PZL Mielec proszą jedynie by cierpliwie czekać na komunikat prasowy. Maszyna ma odlecieć jutro rano.
Wśród samolotów przewożących towary od An-124 Rusłan większy jest tylko zbudowany na jego podstawie sześciosilnikowy An-225 Mrija który miał przewozić radzieckie wahadłowce Buran. Ukończono tylko jeden egzemplarz tej maszyny. Wielkością Rusłana przewyższa także pasażerski Airbus A380