logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Port Lotniczy Rzeszów - Jasionka rozbudowuje się przed EURO 2012 i zwiększa liczbę połączeń. Od jesieni samoloty Ryanair'a latać będą do Manchesteru. To 6 połączenie z Jasionki z Wyspami Brytyjskimi, obok Londynu Stansted i Luton, Bristolu, Birmingham, oraz East Midland.

Tymczasem na podrzeszowskim lotnisku zakończyła sie budowa płyty postojowej, jej koszt to 57 milionów złotych. Prawie dwa razy tyle pochłonie budowa nowego terminalu pasażerskiego. Czterokondygnacyjny budynek ma być gotowy do końca tego roku, a pierwsi pasażerowie zostaną odprawieni na wiosnę. Rozpoczęła się też budowa równoległej drogi kołowania i dróg szybkiego zejścia, która powinna sie zakończyć w maju 2013 roku, a jej koszt to 62 miliony zł. Na wiosnę oddana zostanie też wieża kontroli lotów, właśnie rozstrzygięto przetarg na jej realizację, która kosztowac będzie ponad 14 milionów złotych. W sumie na rozbudowe infrastruktury lotniskowej w Jasionce, zaplanowano ponad 400 milionów złotych, z czego większość pochodzi z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Rano prezes spółki Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka Stanisław Nowak mówił na naszej antenie, że W perspektywie 2 tygodni ogłoszone zostaną nowe połączenia krajowe z rzeszowskiego lotniska - najprawdopodobniej będą to Szczecin i Wrocław. Dodał, że planowane jest połączenie z Wrocławia do Lwowa z międzylądowaniem w Rzeszowie, ale jak zaznaczył - będzie to niestety drogi lot. Stanisław Nowak powiedział także, że na razie nie będzie można lecieć z Jasionki do Stanów Zjednoczonych. LOT zrezygnował z połączenia transatlantyckiego do Rzeszowa, prowadzone są rozmowy z innymi europejskimi przewoźnikami ale na razie bezskutecznie.

Rzeszowskie lotnisko w tym półroczu obsłużyło już ponad 200 tys pasażerów to 5% wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ma połaczenia z 10 portami w 5 krajach Europy - to przede wszystkim miasta z Wysp Brytyjskich, ale także z Barcelona i Frankfurt.