logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

pr rz bPodkarpacie ma ogromny potencjał jeśli chodzi o produkty regionalne, lokalne i ekologiczne. Ponad sto takich smakołyków nasi wytwórcy zarejestrowali na liście Ministerstwa Rolnictwa.

Niestety w sprzedaży dostępnych jest zaledwie trzydzieści pięć z nich. To głównie wyroby wędliniarskie. Większość regionalnych przysmaków jest dziełem Kół Gospodyń Wiejskich oraz lokalnych stowarzyszeń. Choć poszukiwane przez konsumentów, są wytwarzane okazjonalnie. Sytuacje ma zmienić projekt pt. "Alpejsko-Karpacki Most Współpracy", który ma na celu wsparcie lokalnej przedsiębiorczości rynku producentów i wytwórców produktów regionalnych i ekologicznych i jadalnych produktów leśnych z Podkarpacia. Uruchomiono już finansowany przez Szwajcarię Fundusz Promocji Produktu Regionalnego, Tradycyjnego i Ekologicznego.

O pieniądze mogą się starać przedsiębiorcy i osoby chcące założyć działalność gospodarczą oraz organizacje pozarządowe i samorządy. Pierwszy nabór wniosków rozpocznie się 4 i potrwa do 29 czerwca. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Pro Carpathia trwał będzie trzy lata, jego wartośc to ponad 5,5 miliona franków szwajcarskich.