logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

 "Perłą na dywanie historii" nazwał Metropolita Przemyski arcybiskup Józef Michalik postawę rodziny Ulmów z Markowej koło Łańcuta, którzy stracili życie za to, że ukrywali swoich żydowskich sąsiadów.
W Markowej odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające 68 rocznicę zamordowania przez Niemców 9 osobowej rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów i ośmiorga ukrywanych przez nich Żydów. Arcybiskup Józef Michalik, który przewodniczył mszy świętej w intencji beatyfikacji Ulmów powiedział, że liczy iż bohaterska rodzina zostanie wkrótce wyniesiona na ołtarze, gdyż proces beatyfikacyjny jest już zaawansowany, a jednocześnie za ich wstawiennictwem dzieją się łaski.
W Markowej powstanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów. Dziś podpisano akt erekcyjny budowy, którą w całości sfinansuje samorząd wojewodztwa Podkarpckiego. Obecny na obchodach Eli Zolkos - przedstawiciel Związku Wyznaniowego Gmin Żydowskich podkreślił, że rodzina Ulmów jest jedną z wielu polskich rodzin, które ratowały Żydów i społeczność żydowska tego nigdy nie