logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

W projekcie przyszłego budżetu Unii Europejskiej dla Polski zapisano 80 miliardów euro. Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska prognozy na lata 2014-2020 traktuje z dużą ostrożnością.
Jak powiedziała na naszej antenie, nie wiadomo czy w związku z kryzysem nie dojdzie do krachu gospodarki europejskiej i czy unijny budżet w ogóle nie zostanie uchwalony.

Jednak patrząc optymistycznie w przyszłość gość Radia Rzeszów ocenia, że Polsce przypadnie znacznie więcej niż w obecnym budżecie, który wynosi 68 miliardów euro. Elżbieta Bieńkowska szacuje, że może to być np. 75 miliardów. Z tego jedna czwarta jest zarządzania na poziomie regionalnym. Trudno powiedzieć ile z tej kwoty otrzyma Podkarpacie, gdyż jak twierdzi Minister Bieńkowska do regionów docierają również pieniądze z innych programów zarządzanych centralnie. Obecnie jest to program Polski Wschodniej, Kapitał Ludzki, Innowacyjna Gospodarka i Infrastruktura i Środowisko. Jak ocenia nasz gość, Podkarpacie otrzymuje z tych programów trzy razy więcej niż ma do podziału na poziomie regionalnym.