logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kończą się unijne pieniądze przeznaczone na inwestycje w latach 2007- 2013. Ale już rozpoczęły się przygotowywania do nowej unijnej perspektywy dla Polski. Dziś w Rzeszowie mówiła o tym Elżbieta Bieńkowska minister rozwoju regionalnego. Pieniędzy na pewno będzie więcej w skali kraju nawet 11 mld. Dziś posłowie i samorządowcy z Podkarpacia rozpoczęli dyskusję o tym, jak region mógłby je wykorzystać.

Pieniądze na lata 2007-2013 się kończą, bo większość projektów jest już realizowana. Pierwsze rozliczenia sprawiły jednak, że jest szansa na dofinansowanie na inwestycji z tzw. listy rezerwowej przekonywała minister Elżbieta Bieńkowska. Przykład to obwodnica Krosna. Umowa na dofinansowanie jej budowy ma zostać podpisana we wrześniu. Już w przyszłym tygodniu ruszą też prace związane z budową sieci szerokopasmowego Internetu dla Podkarpacia.

-”Województwo stało się liderem projektu choć jeszcze kilka miesięcy temu było na szarym końcu.”
Podkarpacki pomysł zostanie wykorzystany we wszystkich województwach ściany wschodniej, bo tzw. model Dibot okazał się najlepszy.

Elżbieta Bieńkowska zapewniła, że w nowej perspektywie finansowej nadal będzie funkcjonował Program Rozwoju Polski Wschodniej.
-”Chcemy żeby powstała strategia rozwoju województw wschodnich w nowej perspektywie bo od roku 2005-2006 ona bardzo się zmieniła.”

W ubiegłym tygodniu marszałkowie województw ściany wschodniej i minister Bieńkowska rozmawiali o tym w Brukseli podpisując list intencyjny. Dziś szefowa resortu spotkała się w Rzeszowie z potencjalnymi beneficjentami: samorządowcami i rektorami wyższych uczelni.