logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Nagrody wręczono za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wśród wyróżnionych są między innymi twórcy skansenów: Karpacka Troja w Trzcinicy i Miasteczko Galicyjskie w Sanoku. Najmłodszym nagrodzonym jest 18-letni wirtuoz akordeonu Bartosz Głowacki.

Na wniosek marszałka województwa minister kultury przyznał odznaki resortowe - Wergiliuszowi Gołąbkowi- wieloletniemu dyrektorowi Filharmonii Rzeszowskiej, choreografowi Janinie Wojturskiej oraz animatorowi kultury z Soniny - Romanowi Skomrze. O przyznaniu wyróżnień decydowała komisja pod przewodnictwem wicemarszałek województwa Anny Kowalskiej.

Doceniono miedzy innymi autorów jednego z największych przedsięwzięć dokumentujących dziedzictwo kulturowe - twórców skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy. Jego pomysłodawca to badacz stanowiska archeologicznego w Trzcinicy Jan Gancarski.

Doceniono także autorów, pomysłodawców i realizatorów Galicyjskiego Miasteczka w Parku Etnograficznym w Sanoku. Dzięki nim będzie pierwszym w Polsce muzeum na świeżym powietrzu promującym tradycyjną XIX- wieczną kulturę małomiasteczkową.

Oprócz dyrektora nagrody odebrali pracownicy skansenu Danuta Blin Olbert Bogusław Ciupka i Arkadiusz Kryda. Najmłodszym laureatem nagród zarządu województwa jest Bartosz Głowacki zdobywca tytułu Młody Muzyk Roku 2009 roku, który podczas uroczystości wystąpił w minirecitalem. Nagrodzonych popularyzatorów kultury z regionu cieszy że dzięki unijnym funduszom w końcu jest więcej pieniędzy na kulturę.
W kategorii nagrody zbiorowe wyróżniono m. in Stowarzyszenie Literacko Artystyczne Fraza, które zrzesza pracowników naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego, chóry i zespoły ludowe z Soniny, Połomii Dynowa, Rzeszowa i Gniewczyny.