logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

W Filharmonii Rzeszowskiej spotkali się politycy, samorządowcy, naukowcy i biznesmeni. Wczoraj wręczyli nagrody Business Innovations Award, a dziś dyskutowali między innymi o tym, jak Internet może zdynamizować gospodarkę i czy warto inwestować w technologiczne wizje.
Forum Innowacji to nietypowa krótka przerwa w pracy przede wszystkim dla prezesów firm, które najaktywniej rywalizują w wyścigu do postępu technologicznego. Tym razem Nagrody Business Innovations Award otrzymali szefowie Asseco Poland i Software Mind.
Innowacyjna poprzeczka wciąż idzie w górę, bo szybko rośnie liczba firm stawiających na technologiczne nowości. Kojarzyć się z siedzibami takich firm chcą już nie tylko poszczególne miasta ale całe regiony. Podpisanie tych umów przez samorządowców z Podkarpacia ze Stowarzyszeniem Doliny Lotniczej to potwierdza.

Ważniejsze od słów wypowiedzianych podczas forum innowacji są jednak konkretne liczby i kwoty. Uczestnicy Forum usłyszeli, że projekt Dolina Lotnicza to 100 firm, 20 tysięcy zatrudnionych, miliard dolarów sprzedaży. Stąd zobowiązania samorządów do uzbrajania kolejnych terenów pod inwestycje. Samorząd województwa realizuje między innymi projekt o wartości 68 milionów złotych. Chodzi o 48 hektarów w pobliżu portu lotniczego w Jasionce, na których rozwija się Park Naukowo-Technologiczny. Podczas forum innowacji także przedstawiciele uczelni zobowiązali się do dalszego reformowania szkolnictwa wyższego na potrzeby firm inwestujących w regionie.

Jeden z ciekawszych tematów forum dotyczył kontrowersji związanych z inwestowaniem publicznych pieniędzy krajowych i unijnych w dofinansowanie prywatnych koncernów. Zdaniem uczestników tej debaty to najlepszy sposób na realizowanie projektów z udziałem polskich inżynierów i techników.

Adam Mokrzycki