logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Na cztery dni Rzeszów stał się ogólnopolskim centrum samorządowym. To właśnie do nas na specjalny konwent przyjechali między innymi szefowie wszystkich sejmików wojewódzkich. Tematów do dyskusji mają całkiem sporo ale co do jednego zgadzają się wszyscy. Chodzi o poparcie projektu prezydenckiej ustawy, która pozwala zwykłym obywatelom zgłaszać uchwały do sejmików. W ten sposób każdy, kto zbierze odpowiednią liczbę podpisów- będzie mógł wpłynąć- choćby na tworzenie lokalnego prawa... Uczestnicy konwentu chcą żeby projekt jak najszybciej trafił do Sejmu.
Jadąc czy lecąc widać, że Podkarpacie to wielki plac budowy. A samorządowcy odpowiedzialni za rozwój tego regionu wykorzystują każdą okazję do promocji nowej strategii, ukrytej za hasłem „Podkarpackie przestrzeń otwarta”.
Ale chwalić się liczbą uczelni czy działających w Dolinie Lotniczej firm w gronie przewodniczących sejmików to zdecydowanie łatwiejsze zadanie od namówienia mieszkańców danego regionu do współpracy z samorządowcami. Chodzi o ustawę, która umożliwi grupom mieszkańców zgłaszanie projektów uchwał dotyczących np: bodowy drogi, szkoły czy obiektu sportowego. Te nowe zachęty do włączenia mieszkańców w pracę samorządowców to nie tylko możliwość zgłaszania własnych projektów uchwał, także wysłuchania publicznego i interpelacji obywatelskiej.
Okazuje się, że problem współpracy w tworzeniu lokalnego prawa dotyczy także samych radnych z powiatów gmin i samorządu wojewódzkiego. Do takich wniosków dochodzą sami zainteresowani podczas cyklicznych kilkudniowych spotkań w każdym regionie Polski.
W ramach promocji regionu uczestnicy konwentu zwiedzą zamki i muzea pojadą na wycieczkę do Lwowa, ale wcześniej poznają także proces produkcji wódki w łańcuckim Polmosie.

Adam Mokrzycki
TVP Rzeszów