logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Na dzień przed wielkim otwarciem zajrzyjmy teraz do centrum koncertowo- wystawienniczego w Narolu, które powstało w zabytkowej cerkwi, przejętej przez gminę od Skarbu Państwa, co uratowało obiekt przed całkowitą ruiną. Pierwszy koncert dopiero 3 maja a my już dziś prezentujemy Państwu jak w tych niezwykłych wnętrzach brzmią starodawne lutnie i barokowe gitary.
Blask cerkiewnej kopuły i wydobywające się z wnętrza dawnej świątyni dźwięki, mają przyciągać miłośników muzyki dawnej.
To występ zespołu Luteduo przygotowany specjalnie dla grupy dziennikarzy z całego Podkarpacia. Którzy jako pierwsi mogli ocenić czy pomysł utworzenia centrum koncertowo-wystawienniczego w cerkwi jest trafiony. Na pewno zachwyciło ich brzmienie barokowych instrumentów.

Adaptacja budynku byłej cerkwi w Narolu na centrum koncertowo-wystawiennicze kosztowała ponad 1,5 miliona złotych. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ma być to kulturalna perełka w środku roztoczańskich lasów.
Przez cały rok mają tutaj być organizowane wystawy, których autorami będą sami mieszkańcy. Chętni nie tylko do dzielenia się prywatnymi zbiorami, ale także przeżyciami i wspomnieniami o dawnym Narolu.

Związek Wyznaniowy przekazał gminie na własność świątynię greckokatolicką. Przez szacunek dla obiektu sakralnego scena znajduje się przed miejscem, w którym stał ołtarz. Odtworzone zostanie także wnętrze cerkwi i odnowione jej otoczenie. A czy autorzy projektu zmiany świątyni na centrum multimedialne liczą na przychylność świętych?
Świętym na pewno spodobałaby się taka interpretacja różnych gatunków muzyki, począwszy od klasycznej poprzez folkową, skończywszy na rockowej.

Adam Mokrzycki
TVP Rzeszów