logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Bezpieczeństwo dla 10 tysięcy mieszkańców Podkarpacia za ponad 44 miliony złotych. Taką kwotą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska dofinansuje budowę i modernizacje wałów na Wisłoce, w okolicach Mielca. Dziś właśnie podpisano umowę w tej sprawie. Będzie to jedna z największych tegorocznych inwestycji przeciwpowodziowych na Podkarpaciu.
Wał na Wisłoce w Złotnikach koło Mielca udało się uratować tylko dlatego, że wzmocniono go 300 tysiącami worków z piaskiem. Ale kiedy woda opadła - pokazała jak wielkie spowodowała zniszczenia.
Prace przy wałach w końcu ruszyły. Na długości 7 kilometrów zostaną one wzmocnione i podwyższone. To pierwsza część wielkiej inwestycji na Wisłoce - w jej ramach powstanie także 5 kilometrów nowych wałów w Mielcu oraz zostaną przebudowane umocnienia po lewej stronie rzeki.
Prace będą w sumie kosztowały 96 milionów złotych. Aż 44 miliony da Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Pomoże on także w usuwaniu skutków ostatniej powodzi w kilku podkarpackich samorządach - między innymi w Jaśle, Dębicy i Pilznie. W sumie dostaną one 13 milionów złotych. To nie koniec pomocy Funduszu - w ciągu 2 lat z własnego budżetu i funduszy unijnych przekaże na Podkarpacie aż 150 milionów złotych.
Kolejną wielką inwestycją przeciwpowodziową, która także wspomoże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska - będzie regulacja i budowa umocnień na rzece Strug w Rzeszowie. Prace mają się zacząć jeszcze w tym roku i potrwają 2 lata.
 
Krzysztof Kuchaj
TVP Rzeszów