logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

tvp rzeszowPo roku przerwy pacjenci Wojewódzkiego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie od dziś mogą znowu na miejscu korzystać z chemioterapii. Szpital ma już nowoczesną pracownię leku cytostatycznego dzięki czemu znowu podpisał kontrakt z NFZ-tem. Z ulgą odetchnęli lekarze ale przede wszystkim chorzy, którzy nie muszą już szukać wolnych miejsc w innych ośrodkach.

Rzeszowski szpital jako jedyny na Podkarpaciu specjalizuje się w leczeniu chorób płuc. Także nowotworów. Rok temu okazało się, że pacjenci po postawieniu diagnozy a często też operacji muszą już w innym szpitalu szukać pomocy aby wziąć uzupełniającą takie leczenie chemioterapię. Szpital nie dostał kontraktu, bo takie warunki zdaniem NFZ-tu nie spełniały nawet minimalnych standardów. A szpitala nie było stać na remont. Udało się go rozpocząć dopiero w sierpniu dzięki wsparciu samorządu województwa.

Teraz w końcu wszystko wróciło do normy. Jest nowoczesna pracownia spełniająca wszystkie unijne standardy. I znowu jest kontrakt z NFZ-tem. Lekarze odetchnęli z ulgą. Dla zadłużonego szpitala to ponad 1,5 miliona rocznie. Dla pacjentów takich jak pani Krystyna rzecz absolutnie bezcenna. Trafiła tu z zapaleniem płuc ale po badaniach okazało się że konieczna jest chemioterapia. Jest pierwszą pacjentką, która po rocznej przerwie może leczyć się na miejscu. Lekarze, którzy początkowo uważali decyzję NFZ za zbyt radykalną teraz są przekonani, że to była konieczna dla wszystkich zmiana. Rocznie w tym rzeszowskim szpitalu z chemioterapii korzysta ponad stu pacjentów z rakiem płuc z całego Podkarpacia.

Beata Wolańska