logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

 

tvp rzeszowZarząd województwa postawił dziś kropkę nad i w sprawie przejęcia akcji Uzdrowiska Rymanów. Formalny wniosek w tej sprawie został podpisany i wysłany do Ministerstwa Skarbu Państwa. I jest niemal pewne, że już w styczniu umowa komunalizacji uzdrowiska zostanie podpisana. A to znaczy, że to samorząd województwa zostanie jedynym właścicielem akcji Rymanowa Zdroju.

Chodzi o wszystkie akcji uzdrowiska o łącznej tzw. nominalnej wartości ponad 10 milionów złotych. Samorząd województwa nieodpłatnie przejmie je od skarbu państwa. I właśnie tego dotyczy kompletny już wniosek. Jego uzupełnieniem były założenia rozwoju inwestycyjnego Rymanowa na 5 lat, co było najważniejszym wymogiem resortu. W ramach tych założeń samorząd zobowiązał się do tego, że uzdrowisko utrzyma swój dotychczasowy profil leczenia czyli nadal będzie leczyć dzieci. A to znaczy, że wszyscy Ci, którzy obawiali się, że prywatyzacja uzdrowiska może się dla niego źle skończyć mogą odetchnąć z ulgą. Dotyczy to między innymi pracowników sanatoryjnej szkoły w sumie 50 osób. Wcześniej bali się, że jeśli dojdzie do zmiany profilu leczenia stracą pracę. Także samorząd Rymanowa uważa, że komunalizacja to najlepsze wyjście i dla uzdrowiska i dla jego pracowników. Zarząd uzdrowiska przekształceń nie komentuje. Jest skupiony na kolejnych remontach a dokładnie wartej aż 17 milionów złotych termomodernizacji Ziemowita obejmującej ocieplenie ścian, wymianę pokrycia dachu ale też kotłowni i całej sieci centralnego ogrzewania.

A kuracjusze w żaden sposób nie odczuwają zmian. Choć wielu z nich dokładnie wie co się dzieje i uważa, że to zdecydowanie lepsze od prywatyzacji. Wniosek samorządu województwa to już tylko formalność jedna z ostatnich w całej procedurze. W styczniu ma zostać podpisana oficjalna umowa przejęcia akcji uzdrowiska i od tej chwili jego jedynym właścicielem będzie województwo podkarpackie.