logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Władze portu odebrały od wykonawcy nowy terminal. Ma być gotowy do obsługi pasażerów pod koniec kwietnia. Na razie trwa wyposażanie jego wnętrza. Podczas siarczystych mrozów sprawdza się natomiast nowo wybudowana płyta do odladzania samolotów, która jest w stanie obsłużyć na przykład jumbojety czy rusłany- czyli największe maszyny latające na świecie.  
 
Port lotniczy w Jasionce w ubiegłym roku obsłużył pół miliona pasażerów. Władze lotniska chcą jednak, żeby jego przepustowość wzrosła do co najmniej siedmiuset tysięcy podróżujących rocznie. Mają w tym pomóc właśnie nowe inwestycje. Dlatego w planach jest już budowa drogi kołowania. Jej niespełna dwukilometrowy odcinek ma być równoległy do pasa startowego. Pierwszy etap tej inwestycji zostanie oddany do użytku za 15 miesięcy. Natomiast szczególnie teraz, w czasie siarczystych mrozów, sprawdza się stanowisko do odladzania samolotów. Wraz z nim do użytku oddano nową płytę postojową, która jest w stanie obsłużyć równocześnie nawet 10 samolotów.

Spółka lotniskowa zarządzająca portem odebrała już od wykonawcy nowy terminal. Teraz trwa wyposażanie jego wnętrza. Będą tu m.in. nowoczesne urządzenia do kontroli bagażu, ręczne detektory metali, bramki radiometryczne i 17 stanowisk do odprawy pasażerów. Przepustowość portu mają też poprawić nowe połączenia. Władze lotniska prowadzą właśnie rozmowy z LOT-em na temat przywrócenia rejsów do Stanów Zjednoczonych. Z kolei z Eurolotem negocjują uruchomienie połączeń do Paryża i Rzymu.

Dominika Panek