logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Rodzinne miasto artysty jest jedynym jego spadkobiercą. Dlatego w rozbudowanym skrzydle Muzeum Historycznego przygotowuje specjalne miejsce na prezentacje jego prac. Na początek udało się odtworzyć (ze szczegółami) warszawską pracownie Beksińskiego gdzie namalował większość swoich obrazów. Wszystko wygląda dokładnie tak samo jak w dniu tragicznej śmierci artysty 22 lutego 2005 roku. Szczegóły odtworzono na podstawie zrobionych właśnie wtedy zdjęć. Są pędzle, tubki z farbami, ale też zapiski na blacie biurka i niezwykła kolekcja płyt, których słuchał tworząc.
Wiesław Banach - dyr. Muzeum Historycznego w Sanoku
-”Ja bym chciał żeby on był obecny przede wszystkim oczywiście w obrazach bo to był sens jego życia ale mógł też obecny niejako fizycznie, żeby te wszystkie przedmioty, których dotykał, których używał, które go otaczały, żeby mogły spowodować taką atmosferę, że oto jesteśmy z mistrzem.”

A pomagać będą w tym wyświetlane tu filmy. To dzięki nim Beksińskiego będzie można usłyszeć i zobaczyć w otoczeniu najbliższych ale też właśnie w tej pracowni. To ma być serce całej galerii. Dla jej twórców już teraz jest inspiracją do tworzenia ekspozycji prac mistrza.
Grzegorz Bartnik - pracownik muzeum
-”Nasze panie plastyczki dobierają ramy a my każdy obraz po kilka razy przymierzmy w miejscu gdzie ma się znaleźć, do tego dochodzą sprawy montażowe związane z kwestami bezpieczeństwa.”

Jak przekonuje dyrektor muzeum Wiesław Banach tworząc galerię trzeba nie tylko wybrać odpowiednie prace. Ale też zaprezentować je w sposób, w jaki zrobiłby to Beksiński.
-”Usiłuję odczytać nawet układy obrazów, odczytać co dla niego było ważne, na co by się zgodził gdyby tu przyszedł tak jak przychodził do starej galerii.”

Bo efekt ma zrobić wrażenie nawet na tych, którzy twórczość Beksińskiego znają. Wielu z nich już nie może się doczekać otwarcia ekspozycji.
Justyna Kurkarewicz - przewodnik po muzeum
-”Jest duże zainteresowanie, osoby, które przychodzą do nas cały czas pytają o galerię w nowym skrzydle zamku.”

Oficjalne otwarcie galerii Beksińskiego zaplanowano na długi majowy weekend. Zwiedzający będą mogli zobaczyć kilkaset z ponad 5 tysięcy prac, które artysta przekazał w testamencie sanockiemu muzeum.

Beata Wolańska