logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Obradujący na Podkarpaciu konwent marszałków jest przeciwny likwidacji części sądów rejonowych. W ich miejsce mają powstać wydziały zamiejscowe. Na Podkarpaciu chodzi o 7 sądów, miedzy innymi w Leżajsku, Przeworsku i Lubaczowie. Samorządowcy uważają, że reorganizacja przyniesie niewielkie oszczędności i ogromne utrudnienia dla mieszkańców.

Na Podkarpaciu likwidacją zagrożonych jest 7 samodzielnych sądów: w Przeworsku Kolbuszowej, Nisku, Brzozowie, Strzyżowie, Lubaczowie oraz w Leżajsku. Samorządowcy w każdej z tych miejscowości oceniają, że oszczędności na pozbawieniu ich samodzielności będą pozorne.

W sądzie w Przeworsku pracuje 8 sędziów, każdego roku rozpatruje około 15 tysięcy spraw. Po planowanych zmianach byłby oddziałem zamiejscowym sądu w Jarosławiu, na miejscu co bardzo niepokoi samorząd nie zostałby wydział ksiąg wieczystych.

Protestuje też powiat jarosławski. Starosta wylicza, że już wcześniej zlikwidowano tu choćby punkt paszportowy oszczędności są ale kosztem mieszkańców. Ze względu na spodziewane utrudnienia dla mieszkańców, na utratę samodzielności sądów nie chce się zgodzić Strzyżów.

Wszystkie te argumenty samorządowcy z Podkarpacia chcą przedstawić na środowym spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości W ocenie samego resortu zmiany nie będą odczuwalne dla ludzi a bardziej racjonalnie będzie wykorzystana kadra.