logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Lotnicze połączenie Rzeszowa ze Szczecinem nie udało się. Według przewoźnika Eurolotu nie było wystarczającego zainteresowania pasażerów tą trasą dlatego w niedzielę samolot poleci ostatni raz. Ale władze spółki lotniskowej nie załamują rąk i walczą o kolejne połączenia. Argumentem ma być nowy terminal. Już wiadomo, że w lecie będziemy latać między innymi na Wyspy kanaryjskie do Bułgarii i Grecji. Wróci tez połączenie z Hiszpanią.
Ponad 14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, cztery kondygnacje, siedemnaście stanowisk odpraw i cztery przejścia do samolotów. Do tego taras widokowy a nawet kaplica tak w wielkim skrócie można opisać nowy terminal na lotnisku w Jasionce. Jego budowa właśnie dobiegła końca.
Dariusz Gruszka, menedżer projektu firmy Skanska
-”Koszt dla nas to jest 80 milionów netto oczywiście nie brutto i jest to największa inwestycja w skali oddziału na Podkarpaciu.”

W nowym terminalu będzie mogło być odprawianych rocznie nawet półtora miliona pasażerów. To prawie trzykrotnie więcej jak w starym budynku. Pierwsi podróżni odlecą stąd w połowie kwietnia. Dla władz spółki lotniskowej nowy terminal to jeden z głównych argumentów w walce o nowych przewoźników. Tymczasem w niedziele po raz ostatni poleci samolot z Rzeszowa do Szczecina. Przewoźnik latał na tej trasie dwa razy w tygodniu, właśnie w niedziele i piątek. W tym wypadku okazało się, że pasażerowie albo wolą wybrać inny środek lokomocji albo nie ma aż tylu pasażerów żeby zapełnić samolot. Stąd rezygnacja bo linia nie może w nieskończoność dopłacać do połączenia – tłumaczy przewoźnik.
Łukasz Sikora, szef marketingu w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka
-”Połączenie, które miało weekendowy charakter, które zostało uruchomione 30 września czyli wtedy kiedy zaczynała się jesień no powiedzmy, że tutaj można by było otworzyć dyskusje czy jest to faktycznie dobry moment na otwieranie połączenia w ruchu krajowym, w takim wymiarze.”

Ale o tym, że rozwijanie połączeń z Rzeszowa ma sens może świadczyć chociażby to, że co roku port obsługuję coraz większą liczbę pasażerów. Tylko w ubiegłym prawie pół miliona. O tym, gdzie z Rzeszowa będzie można latać w tym roku właśnie się rozstrzyga, bo do końca stycznia potrwają prace nad siatką połączeń na lato. Może się w niej pojawić też obsługiwane przez Eurolot - połączenie do Poznania.
Łukasz Sikora, szef marketingu w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka
-”Przynajmniej jedno z tych połączeń powinno się naszym zdaniem odbywać w dzień powszedni. Być może, że będzie miało większe szanse powodzenia i nie będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją, że to połączenie z tej siatki zniknie.”

Z kolei na pewno w letniej propozycji będą loty czarterowe na Wyspy Kanaryjskie, grecką wyspę Kos i do Burgas w Bułgarii. Największy przewoźnik współpracujący z rzeszowskim lotniskiem czyli Ryanair zwiększy też liczbę połączeń między innymi do Dublina i Stansted. Ponownie też będzie obsługiwał pasażerów na trasie Rzeszów-Girona. Natomiast wciąż ważą się losy połączenia stolicy Podkarpacia z Nowym Jorkiem. Jak się dowiedzieliśmy rozmowy w tej sprawie z Lotem wciąż trwają.

Anna Arciszewska