logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Zarząd województwa wraca do tego pomysłu i zapowiada, że do pomocy w jego realizacji włączył już także parlamentarzystów. Wspólnie mają przekonać Polskie Linie Kolejowe do budowy szybkiej kolejki. Największa przeszkoda to oczywiście pieniądze te mogły by pochodzić z unijnego programu Infrastruktura - środowisko.

Nasz test samochodowy wykazał, że z centrum Rzeszowa do portu lotniczego w Jasionce przy bardzo sprzyjających warunkach i z dozwoloną prędkością można dojechać poniżej kwadransa. Nie trafiliśmy jednak, na żadne remonty i korki takie właśnie zalety ma mieć szybka kolejka.

Pierwszy krok Klub Platformy Obywatelskiej już zrobił złożył wniosek o sfinansowanie z budżetu samorządu studium wykonalności tej inwestycji.
O szybkości realizacji pomysłu na szybką kolejkę decydują przede wszystkim pieniądze. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w grę wchodzi kwota nawet 120 milionów złotych. Samorządu województwa nie stać na taki wydatek, dlatego zarząd wskazuje jako źródło unijny program infrastruktura - środowisko. Pomóc przestawić zwrotnicę w kierunku Podkarpacia mają także parlamentarzyści.

Zarząd województwa chce rozpocząć negocjacje z PKP zaraz po nowym roku i zapowiada, że jest szansa na nadanie tej inwestycji statusu centralno-rządowego.