logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

W Barwinku otwarto dziś polsko - słowackie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych. Ma skrócić do minimum czas wymiany informacji dotyczących ścigania przestępców na terenie całej unii Europejskiej, a w konsekwencji zwiększyć skuteczność tych służb. Będzie to taki mini Interpol, bowiem centrum w Barwinku dołączy do grona innych, działających na wewnętrznych granicach unijnych państw.

Niewielka salka w dawnej strażnicy pograniczników, kilka biurek, komputery i środki łączności. Na pozór nic nadzwyczajnego, ale za to z wielkimi możliwościami błyskawicznego dostępu do ważnych danych. Dotąd, dotarcie do nich czasem trwało tygodniami. Teraz jest całkiem inaczej a co najważniejsze o wiele szybciej.

Właśnie tą drogą już przekazano informacje, które pomogły ujęcie na Słowacji kierowcy TIR-a mającego na sumieniu śmiertelnie potrącenie pieszego w Polsce. Generał Dominik Tracz, przedstawił mapę podobnych palcówek w całej Europie. Dzięki wymianie informacji, w razie podejrzenia przestępstwa, będzie możliwe pełne odtworzenie tras przewozu towarów i przemieszczania się ludzi.

Do tej pory mówiło się o sukcesach Służby Celnej, Służby Granicznej lub policji. Czasem mogło to przypominać rywalizację, na której mogli zyskiwać przestępcy. Centrum Współpracy Służb Granicznych powoduje, że takie sytuacje należą już do przeszłości. Ma to owocować między innymi zatrzymaniem potoku przemycanej odzieży z podrobionymi znakami znanych firm.