logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Samorząd województwa negocjuje z Komisją Europejską zwiększenie puli Regionalnego Programu Operacyjnego o 60 milionów euro. To bonus, za dobre wykorzystanie przez samorządy, firmy i uczelnie ogromnej puli ponad miliard euro, wcześniej przyznany Podkarpaciu w ramach RPO.

Rozbudowa rzeszowskiego portu lotniczego i remont Filharmonii. Przebudowy setek kilometrów dróg i inwestycje na uczelniach z regionu. To sztandarowe inwestycje, współfinansowane wielomilionowymi dotacjami z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Z dotacji skorzystały też gminy, na przykład Markowa. Za prawie 20 milionów złotych do spółki z powiatami: przeworskim i łańcuckim wyremontowała 27 kilometrów drogi powiatowej. Na modernizację i przebudowę Stacji Uzdatniania Wody w Markowej udało się zdobyć z RPO półtora miliona złotych. W sumie cały program to 1800 różnego rodzaju projektów. Pieniądze trafiają także do przedsiębiorców z regionu. W budżecie Unii Europejskiej na lata 2007- 2013, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Podkarpacia przeznaczono aż miliard 136 milionów euro! Czyli - przy dzisiejszym kursie - ponad 5 miliardów złotych. Pieniądze trzeba wydać według ściśle opracowanego planu zawartego właśnie w RPO, do końca 2015 roku.

Obecnie rozdzielono już 88 proc. środków. To jeden z najlepszych wyników z kraju, dlatego Podkarpacie może liczyć na dodatkowy bonus od Komisji Europejskiej w postaci kolejnych 60 milionów euro.